Severní Korea vypálila o víkendu dvě střely krátkého doletu. Dle agentury Reuters to uvedli představitelé Spojených států a Jižní Koreje. Jedná se o první veřejně známý test zbraní od doby, kdy se Joe Biden v lednu ujal úřadu. Washington je stále otevřen dialogu s Pchjongjangem.
Jihokorejští představitelé uvedli, že v neděli ráno byly ze severokorejského západního pobřežního města Onchon vypáleny dvě řízené střely.
Jedná se o první veřejně známý test zbraní v Severní Koreji od doby, kdy je ve funkci prezidenta USA Joe Biden. Na otázku novinářů, zda se jednalo o provokaci, uvedl Biden po svém návratu z návštěvy Ohia, že dle ministerstva obrany vše proběhlo jako obvykle a nejedná se o provokaci. Biden test bagatelizoval a uvedl, že se „nic moc nezměnilo“.
Test proběhl chvíli poté, co se americký ministr zahraničí Antony Blinken zavázal, že bude pracovat na denuklearizaci Severní Koreje. Kritizoval její „systematické a rozšířené“ porušování lidských práv.
Dle vysokých představitelů USA je vládní přezkum politiky Severní Koreje ve své „poslední fázi“. Příští týden budou Spojené státy hostit poradce pro národní bezpečnost spojenců Japonska a Jižní Koreje, aby věc prodiskutovali.
Od února roku 2019, kdy se bývalý prezident USA Donald Trump setkal v Hanoji se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, došlo dle úředníků pouze k velmi malému dialogu či interakci s KLDR. Nynější test střel krátkého doletu nevidí USA jako uzavření dveří pro dialog.
Jihokorejský zákonodárce Ha Tae-keung uvedl pro agenturu Reuters s odvoláním na brífing zpravodajců, že se Soul a Washington dohodly na neoznámení svého odhalení raketového testu. Někteří experti uvedli, že je možné, že se Soul pokouší zakrýt provokaci, protože se snaží zlepšit přeshraniční vazby.
Severní Korea pokračovala v rozvoji svého jaderného a raketového programu po celý rok 2020, a to v rozporu se sankcemi OSN z roku 2006. Dle nezávislých kontrolorů OSN jim pomohlo k financování přibližně 300 milionů dolarů odcizených prostřednictvím kybernetických útoků.
Od roku 2017 netestovala Severní Korea jadernou zbraň ani mezikontinentální balistickou raketu. Po hanojském summitu však provedla několik testů raket kratšího dosahu. Trumpova vláda se také snažila tyto testy bagatelizovat.