Severní Korea v úterý popřela, že by s Ruskem obchodovala se zbraněmi, informovala tamní média. Spojené státy dříve uvedly, že KLDR zřejmě dodává Rusku dělostřelecké granáty k použití ve válce na Ukrajině. Napsaly o tom agentura Reuters a server ABC News.
Pchjongjang odmítl tvrzení Washingtonu poté, co KLDR minulý týden provedla desítky raketových testů. Ty podle severokorejské armády simulovaly útoky na základny amerických a jihokorejských vzdušných sil.
Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby minulý týden prohlásil, že Spojené státy mají informace, které naznačují, že Severní Korea dodává Rusku „významné“ množství dělostřeleckých granátů. Podle jeho vyjádření se KLDR snaží tyto dodávky utajit tím, že je posílá přes země na Blízkém východě a v severní Africe, přičemž Washington sleduje, zda Rusko munici převezme.
North Korea says it has never had arms dealings with Russia and has no plans to do so, following reports from the U.S. that North Korea appeared to be supplying Russia with artillery shells for its war in Ukraine. https://t.co/0ncjnWrhrS
— NBC News (@NBCNews) November 8, 2022
Představitel severokorejského ministerstva obrany označil tato obvinění za fámu. „Znovu dáváme jasně najevo, že jsme s Ruskem nikdy neměli ‚zbrojní obchody‘ a nemáme to v plánu ani v budoucnu,“ poznamenal.
„Považujeme takové kroky USA za součást jejich nepřátelské snahy pošpinit obraz KLDR na mezinárodní scéně tím, že se odvolávají na nezákonnou ‚sankční rezoluci‘ (Rady bezpečnosti OSN) proti KLDR,“ uvedl dle Reuters představitel ministerstva v prohlášení, které přinesla agentura KCNA.
V září američtí představitelé potvrdili nově odtajněné zjištění amerických zpravodajských služeb, že Ruská federace nakupuje munici od Severní Koreje. KLDR později tuto zprávu odmítla a vyzvala Washington, aby přestal s „neuváženými výroky“ a „držel jazyk za zuby“, připomněl server ABC News.
Izolovanému Rusku docházejí možnosti
Jakákoli pomoc ve zbrojení by byla dalším projevem prohlubujících se vazeb mezi Moskvou a Pchjongjangem. Izolace největšího státu světa kvůli válce na Ukrajině se totiž prohlubuje. Severní Korea byla jednou z mála zemí, která uznala nezávislost separatistických ukrajinských regionů. Rovněž vyjádřila podporu anexe částí Ukrajiny vyhlášené Ruskem.
„Severní Korea zjevně využívá války na Ukrajině k utužení svých vztahů s Ruskem,“ okomentoval situaci dle Reuters Victor Cha z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia.
Spojené státy mají možnost zásilky sledovat, přičemž jejich zachycení by mohlo být jednou z reálných možností vzhledem k tomu, že Rusko má v Radě bezpečnosti OSN právo veta a může zablokovat jakákoli opatření, upozornil Cha. „Americké úřady by (postup) mohly koordinovat se zeměmi ochotnými náklad zadržet na celnici, aby se nedostal na bojiště,“ podotkl.