KLDR v neděli oznámila, že přestane posílat do Jižní Koreje balóny s odpadky, nicméně jen v případě, že aktivisté nebudou přes hranice posílat propagandistické letáky. V opačném případě se k této praxi vrátí. Informují o tom CNN a AP.
Severní Korea v neděli oznámila, že už nebude přes hranice do Jižní Koreje posílat balóny s odpadem. Ale jen pod podmínkou, že nebude do KLDR posílat aktivistické letáky, uvedla televize CNN s odkazem na tamní média.
Náměstek severokorejského ministra obrany prohlásil, že Jižní Korea si vyzkoušela, jak nehospodárné je sbírání odpadu. Nedělní oznámení přišlo po varování ze Soulu, že KLDR postihne neupřesněná odplata.
North Korea says it will stop sending trash balloons as South Korea vows strong retaliation https://t.co/qakqzAFdf6
— CTV National News (@CTVNationalNews) June 2, 2024
Jihokorejský ministr obrany Sin Won-sik na okraj konference v Singapuru svému americkému protějšku Lloydu Austinovi sdělil, že vysílání balónů přes hranici ze Severní Koreje porušuje mírovou dohodu.
„Dočasně pozastavíme rozptylování papírového odpadu přes hranice,“ oznámila KLDR prostřednictvím státní tiskové agentury KCNA. Balóny nenesly jen papírový odpad, ale i nedopalky cigaret, hnůj, plastové láhve a další náležitosti.
Žádné vnější vlivy
KLDR vypustila ve středu a v neděli stovky balónů. Podle KCNA vynesly nad Jižní Koreu 15 tun odpadu. Soul označil tuhle strategii za „odpornou“ a „nebezpečnou“, balóny však žádný obsah rizikový pro lidské zdraví nenesly.
Jihokorejská armáda v rámci opatrnosti vyzvala občany, aby s balóny nemanipulovali a po jejich nálezu ihned informovali policii. Armáda ještě v neděli po posledním incidentu monitorovala lokality, odkud Severní Korea balóny vypouštěla.
Pchjongjang reagoval vysláním balónů s odpadem na letáky poslané z Jižní Koreje aktivisty, mezi nimiž jsou i přeběhlíci z KLDR. Snaží se povzbudit Severokorejce, žijící v chudobě a hladu, k boji proti režimu Kim Čong-una.
Kim považuje jakékoli informace zvenčí za nebezpečné pro svou vládu. Většina Severokorejců nemá k zahraničním televizním a rozhlasovým vysíláním přístup a internet je v zemi velice omezený. Jižní Korea proto ještě včera zvažovala obnovení reproduktorů na hranicích.
Přeshraniční propagandistické vysílání mělo podle agentury AP zahrnovat kritiku žalostné situace v oblasti lidských práv v KLDR, světové zprávy a K-popové hudební písně. Reproduktory na hranicích nejsou aktivní od roku 2018 po korejském summitu.