Jižní Korea a Japonsko nahlásily dvě balistické střely, které v neděli při testování vypustila Severní Korea. Dopadly do východních vod mezi severokorejské a japonské pobřeží. Střely středního doletu však nenapáchaly žádné škody. Jedná se tento rok o 35. den, kdy režim Kim Čong-una zahájil cvičné lety. Letos tak dosáhl jejich rekordního počtu. Informoval o tom server CNN Business a ABC.
Nedělní vypuštění balistických střel Severní Koreji nejspíše souvisí s jejím pátečním oznámením. Prohlásila totiž, že se jí podařilo úspěšně otestovat raketový motor na tuhá paliva. Takový vývoj pro tamní armádu znamená, že může do budoucna rychleji a spolehlivěji vypálit mezikontinentální balistické střely (ICBM). Dvě testovací rakety byly ovšem pouze středního doletu a dopadly do východních vod mezi severokorejským a japonským pobřežím. Nezpůsobily žádné škody. Informoval o tom server CNN Business.
Vypálení dalších střel tak potvrdilo, že se letošní rok stal co do počtu otestovaných raket pro Severní Koreu rekordní. Režim Kim Čong-una totiž letos raketové testy dohromady provedl ve 35 dnech. Testy zaznamenané v neděli pak nahlásily jihokorejské a japonské úřady. Střely měly letět do vzdálenosti 500 kilometrů v nadmořské výšce 550 kilometrů. „Jedná se o vážnou provokaci narušující mír a stabilitu na Korejském poloostrově, i uvnitř mezinárodní komunity,“ odsoudila testy jihokorejská armáda.
North Korea fires two more missiles in a record year for launches https://t.co/SxjaloLXRO
— CNN France (@CNNFrancePR) December 18, 2022
Proti testování se ohradila také japonská vláda. Oznámila proto, že si oficiálně stěžovala u severokorejské diplomacie. „Tváří v tvář zvyšujícímu se diplomatickému tlaku po bezprecedentním roku plném raketových testů je Kimův režim odhodlaný před novým rokem neukázat žádnou slabost,“ okomentoval podle serveru ABC News události profesor jihokorejské univerzity Ewha Leif-Eric Easley. Severní Korea přitom dlouhodobě testy ospravedlňuje jako sebeobranu, kterou potřebuje kvůli trvajícím společným cvičením Spojených států amerických (USA) a Jižní Koreji.
Jižní Korea v reakci na častější testování střel režimu Kim Čong-una obnovila svá trilaterální vojenská cvičení
Navyšovat testovací lety raket se Severní Koreji letos povedlo navzdory problémům způsobených světovou pandemií nebo rostoucím diplomatickým tlakem USA. V současnosti tak země dosáhla úrovně, která by jí mohla umožnit vývoj více mobilních a těžce rozpoznatelných mezikontinentálních balistických střel. Takové rakety by byly schopné dosáhnout i celého území Spojených států. Minulý měsíc například Severní Korea představila střelu nejdelšího dosahu na tekuté palivo Hwasong-17 ICBM. Právě ta by už nyní dokázala doletět až k USA.
Přesný stav severokorejského arzenálu a jeho schopností vyvinout jaderné zbraně ovšem známý není. Z událostí letošního roku nicméně vyplývá, že Severní Korea vytrvale následuje ambiciózní plán Kim Čong-una. Roku 2021 si totiž stanovil, že chce ve svém regionu dosáhnout ještě mocnějšího statutu. V reakci na strategii Severní Koreji obnovila Jižní Korea trilaterální cvičení s Japonskem a Spojenými státy. Rozšířila také své pravidelné vojenské nácviky.