Severokorejský vůdce Kim Čong-un v pondělí večer na vojenské přehlídce pronesl vyzývavý projev, v němž slíbil, že posílí svůj jaderný arzenál. Informuje o tom BBC. Podle expertů, které oslovil list Financial Times, vyhrožuje diktátor především sousední Jižní Koreji.
Na přehlídce u příležitosti výročí založení ozbrojených sil byly také předvedeny zakázané mezikontinentální balistické rakety (ICBM).
V březnu Severní Korea poprvé od roku 2017 otestovala svou největší známou ICBM. To vyvolalo široké odsouzení mezinárodního společenství, píše BBC.
USA po testu na zemi rovněž uvalily několik sankcí. ICBM, určené k dodávkám jaderných zbraní, prodlužují úderný dosah Severní Koreje až k americké pevnině.
Na přehlídce se kromě hypersonických raket objevily také balistické rakety odpalované z ponorek.
Diktátor se však zatím odsouzením nenechal odradit. „Budeme i nadále podnikat kroky k posílení a rozvoji jaderného potenciálu naší země co nejrychlejším tempem,“ řekl a dodal, že jejich jaderné síly „musí být připraveny“ k tomu, aby mohly být kdykoli použity. To se uvádí ve zprávě oficiální Korejské ústřední tiskové agentury (KCNA).
Severokorejské jaderné zbraně jsou v zásadě odstrašujícím nástrojem proti válce, ale mohou být použity i k jiným účelům, uvedl. Zopakoval předchozí rétoriku, že země v případě napadení úder vrátí.
Fotografie z přehlídky zveřejněné státními médii ukazují, že mezi zbraněmi vystavenými na přehlídce byl i Hwasong-17. Severní Korea prohlásila, že v březnu poprvé zkušebně odpálila mohutnou ICBM.
Ostře sledovaná přehlídka
Jihokorejští odborníci úspěch zkušebního odpalu zpochybnili. Pchjongjang obvykle předvádí své nové zbraně na vojenských přehlídkách, které často zahrnují dlouhé průvody tanků, dělostřelectva a vojáků.
Pondělní vojenská přehlídka byla ostře sledovaná, protože Severní Korea letos otestovala několik raket, což zvýšilo napětí na poloostrově.
Satelitní snímky navíc ukázaly, že Severní Korea v březnu rozjela aktivitu ve svém jaderném testovacím zařízení v Punggje-ri. To podnítilo obavy, že země obnoví testování jaderných zbraní a raket dlouhého doletu.
Nedávné zvolení nového jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola, který vyjádřil tvrdší postoj k činnosti Severní Koreje, vztahy zhoršilo.
Jihokorejský ministr obrany Suh Wook začátkem tohoto měsíce prohlásil, že Jih je schopen zasáhnout severní odpalovací stanoviště raket – což vyvolalo zuřivou reakci Pchjongjangu.
Expert: Kim míří na Jižní Koreu
Andrej Lankov, jeden z předních světových odborníků na Severní Koreu, pro Financial Times uvedl, že jaderný arzenál Kimova režimu, který navzdory přísným mezinárodním sankcím nabývá na rozsahu a sofistikovanosti, nahradil jeho obranné potřeby.
„Severokorejský jaderný program byl zpočátku čistě obranný. Správně se obávali, že bez jaderných zbraní budou napadeni,“ řekl Lankov, který je profesorem historie na univerzitě Kookmin v Soulu.
„Nyní je to však z obranného hlediska zjevně přehnané. Ve skutečnosti nepotřebují mezikontinentální balistické rakety a nepotřebují ani termonukleární zařízení. To mě vede k silnému podezření, že jejich konečným snem je upevnit svou kontrolu nad Jižní Koreou,“ dodal.
V roce 2018 Kim Čong-un po rozhovorech s tehdejším americkým prezidentem Donaldem Trumpem zavedl moratorium na zkoušky balistických raket dlouhého doletu a jaderné zkoušky. V roce 2020 však Kim oznámil, že tento slib již není závazný.
Bidenova administrativa mezitím opakovaně prohlásila, že je ochotna obnovit rozhovory bez předběžných podmínek, ale zatím neprojevila velký zájem o zapojení Severní Koreje, která požaduje ukončení sankcí.
Prezident Biden místo toho upřednostňuje vztahy s Jižní Koreou a Japonskem a podporuje snahy odstupujícího jihokorejského prezidenta Mun Če-ina o urovnání vztahů mezi oběma zeměmi.