Americký prezident Joe Biden se ve středu poprvé po roce setkal s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem k vzájemným rozhovorům. Ty by mohly zmírnit třenice mezi znepřátelenými supervelmocemi ohledně vojenských konfliktů, obchodu s drogami a umělé inteligence. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Větší pokrok ohledně obrovských rozdílů oddělujících světové ekonomické supervelmoci však možná bude muset počkat, uvádí agentura Reuters. Představitelé obou zemí však nemají vysoká očekávání. Biden a Si Ťin-pching se chystají diskutovat o Tchaj-wanu, Jihočínském moři, válce mezi Izraelem a Hamásem, ruské invazi na Ukrajinu, Severní Koreji a lidských právech. Vše jsou témata, ohledně kterých vůdci nejsou dlouhodobě schopni vyřešit své neshody.
US President Joe Biden meets Chinese leader Xi Jinping for the first time in a year on Wednesday, for talks that may ease friction between the adversarial superpowers on military conflicts, drug-trafficking and artificial intelligence https://t.co/x946zTFN7n
— Reuters (@Reuters) November 15, 2023
Biden i Si Ťin-pching dorazili v úterý do San Francisca, kde měli uspořádat schůzku na okraj summitu Asijsko-pacifické hospodářské spolupráce (APEC).
Snahy o pečlivou choreografii Siho návštěvy se mohou v neklidném severokalifornském městě zvrátit, navzdory snaze vyhnat bezdomovce z ulic. Trasa z letiště na místo konference byla lemována demonstranty za a proti čínské vládnoucí komunistické straně. To byl pro Si Ťin-pchinga, který naposledy navštívil Spojené státy v roce 2017, neobvyklý pohled.
Soukromé jednání
Biden usiloval o přímé jednání se Si Ťin-pchingem. Vsadil na to, že osobní vztah s nejmocnějším čínským vůdcem od Mao Ce-tunga, který si pěstoval tucet let, by mohl zachránit bilaterální vztahy, které se stále více ochlazují.
Očekává se, že Si a Biden se setkají daleko od místa konference na rozsáhlém pozemku na míle daleko od San Francisca, pečlivě vybraném pro svou bezpečnost, klid a odlehlost.
„Stůl byl prostřen… v průběhu mnoha týdnů. Doufáme, že to bude velmi produktivní, upřímný a konstruktivní rozhovor,“ řekl novinářům cestujícím na palubě Air Force One mluvčí Bílého domu John Kirby.
Slabší pozice Číny?
Jeden z názorů, které panují, je, že Si je tentokrát ve zranitelnější vyjednávací pozici, než byl při své poslední návštěvě, píše server BBC. Tehdy totiž vládl prosperující ekonomice na vzestupu.
Po počátečním odrazu se však čínská ekonomika po Covidu zpomalila. Trh s nemovitostmi – kdysi klíčový motor růstu – se nyní utápí v úvěrové krizi. Nezaměstnanost mládeže raketově vzrostla.
V posledních dvou letech vyvolaly nejistotu zásahy proti různým sektorům ekonomiky a také proti významným čínským podnikatelům. Ty se nedávno rozšířily o cizí státní příslušníky a firmy, což zvýšilo obavy v mezinárodní obchodní komunitě. Zahraniční investoři a společnosti nyní přesouvají své peníze z Číny a hledají lepší návratnost jinde.
Řešit by se mohl Írán i věznění občané USA
Očekává se, že Biden bude tlačit na Si Ťin-pchinga, aby využil čínského vlivu a vyzval Írán, aby nepodnikal provokativní akce či nepovzbuzoval své zástupce ke vstupu do boje. Důvodem je snaha vyhnout se regionální eskalaci konfliktu mezi Izraelem a Hamásem.
Na programu by také mohlo být jednání o občanech USA, o nichž se Washington domnívá, že jsou v Číně neprávem zadržováni.
Američtí představitelé očekávají konkrétní kroky k obnovení rozhovorů na úrovni zaměstnanců mezi oběma zeměmi. Týkat by se měly konkrétních otázek od komunikace mezi armádami po snížení toku fentanylu, řízení růstu technologií umělé inteligence, řízení obchodu a klimatu. Mnoho chemikálií používaných k výrobě fentanylu pochází z Číny, tvrdí totiž představitelé USA.
Čína v posledních letech znepokojila své sousedy kroky v Tchajwanském průlivu, Jihočínském moři a Východočínském moři. Vše jsou oblasti mezinárodních sporů. Biden pravděpodobně potvrdí, že americké závazky v Indo-Pacifiku se nemění. Také vyjádří konkrétní závazek k bezpečnosti Filipín, uvedl jeden z amerických představitelů.