Čínský prezident Si Ťin-pching dnes na summitu BRICS v ruské Kazani vyzval k deeskalaci bojů na Ukrajině. Indický premiér Nárendra Módí se vyslovil pro diplomatické řešení konfliktu. Obě země přitom ale dosud odmítají odsoudit Rusko za invazi na Ukrajinu. Ve společném komuniké účastnické země rovněž odsoudily mezinárodní sankce a vyzvaly k okamžitému příměří v Pásmu Gazy, píší agentury.
„Ukrajinská krize se vleče. Musíme dodržovat tyto tři zásady: žádné rozšiřování bojišť, žádná eskalace bojů a žádné provokace z obou stran, aby se situace co nejrychleji uklidnila,“ řekl podle agentury AFP čínský prezident.
#BREAKING China's Xi says there must be 'no escalation of fighting' in Ukraine, in address to BRICS leaders including Putin pic.twitter.com/mVOH5nHZqN
— AFP News Agency (@AFP) October 23, 2024
„Podporujeme dialog a diplomacii, ne válku,“ uvedl podle agentury AP Módí s tím, že je Indie ochotna sehrát jakoukoliv roli na podporu míru a stability.
Peking a ani Dillí dodnes neodsoudily Rusko za invazi na Ukrajinu, kterou Moskva zahájila v únoru 2022. Čína sice spolu s Brazílií předložila mírový plán, ten ale Ukrajina odmítla, připomněla AP.
Čínský prezident se vyjádřil také k situaci v Pásmu Gazy, kde vyzval k ukončení bojů. „Musíme usilovat o co nejrychlejší příměří, ukončit zabíjení a vyvinout neúnavné úsilí o dosažení komplexního, spravedlivého a trvalého řešení palestinské otázky,“ řekl Si Ťin-pching.
Ve společném prohlášení země BRICS uvedly, že jsou hluboce znepokojeny „nezákonnými sankcemi“ a jejich dopady na globální ekonomiku a také pokračujícími konflikty na Blízkém východě a v severní Africe. Vzaly rovněž na vědomí „národní návrhy“ na zprostředkování v ukrajinském konfliktu, nejmenovaly však, o které země se jedná, uvedla agentura Reuters.
🇨🇳🇷🇺 Chinese President Xi Jinping calls for the end Russia's war with Ukraine at the BRICS Summit pic.twitter.com/2aDmNjksqm
— HOT SPOT (@HotSpotHotSpot) October 23, 2024
V Kazani se od úterka koná třídenní summit mezivládní organizace BRICS, která je považována za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku a od letoška další země, včetně Íránu či Spojených arabských emirátů.
Summit v Kazani pozorovatelé vykládají jako důkaz selhání snahy Západu o izolaci Ruska, které na Putinův rozkaz rozpoutalo válku proti Ukrajině, pokládanou za nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.