Středověká věž v italském městě Bologna, která se naklání stejně jako její slavný protějšek v Pise, byla uzavřena kvůli obavám, že by se mohla zřítit. Informuje o tom BBC, AP News a další servery.
Úřady začaly kolem věže Garisenda z 12. století stavět 5 metrů vysokou bariéru, která má zadržet trosky pro případ, že by se opravdu zhroutila. Obavy, jak píše BBC, jsou odůvodněné. Věž vysoká 47 metrů se naklání pod úhlem čtyř stupňů a při monitorování byly zjištěny posuny ve směru náklonu.
The Italian city of Bologna is preparing for one of its iconic towers, built more than 900 years ago, to collapse due to excessive leaning. https://t.co/iwN6qEBJ7g
— CBS News (@CBSNews) December 2, 2023
Městská rada v Bologni dokonce uvedla, že situace je „velmi kritická“.
Starosta Matteo Lepore v rozpravě na začátku tohoto měsíce poznamenal, že věž Garisenda se naklání od doby, kdy byla postavena. „A od té doby vzbuzuje obavy,“ cituje jej AP News. Další poškození utrpěla ve středověku, kdy v ní byly postaveny železářské a pekařské pece. Starosta požádal vládu, aby podala žádost o zařazení věží na seznam světového dědictví UNESCO.
Věž Garisenda je jednou ze dvou věží, které dominují panoramatu Bologně. Druhá, Asinelliho věž, je přibližně dvakrát vyšší a také se naklání, i když ne tak dramaticky, a obvykle na ni mohou vystoupat turisté.
Město na opravu vybírá peníze
Obě věže byly postaveny v letech 1109 až 1119, a výška Garisendy byla ve 14. století snížena, protože se již začala naklánět. Věž je zmiňována v Dantově básni Božská komedie, která byla dokončena v roce 1321.
Místo bylo poprvé uzavřeno v říjnu poté, co senzory zachytily změny v náklonu Garisendy a kontroly odhalily zhoršení stavu materiálů, které tvoří její základnu. Rada tehdy zahájila takzvaný plán civilní ochrany s cílem zachovat věž. Uvedla, že nyní zahájené práce „představují první fázi jejího zabezpečení“.
Bariéra má kromě zadržení trosek také chránit okolní budovy a lidi v případě zřícení. Městská rada oznámila, že kolem věže budou rovněž instalovány kovové sítě kvůli možnému pádu kamení.
Výstavba bariéry bude dokončena začátkem příštího roku. Očekává se, že věž a náměstí pod ní zůstanou po dobu několika let uzavřeny, zatímco budou probíhat sanační práce.
Město odhaduje, že jen samotná bariéra bude stát 4,3 milionu eur (asi 104 milionů korun), a spustilo kvůli opravě věže crowdfundingovou sbírku. „Tato mimořádná výzva bude potřebovat nasazení celého města a těch, kteří jej mají rádi, po celém světě,“ oznámila rada.