Severovýchod Japonska ve středu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému místní úřady vyhlásily varování před vlnou tsunami. Desetisíce domácností dočasně zůstaly bez elektřiny, některé bez vody. Otřesy si vyžádaly čtyři životy a více než stovku zraněných. K události došlo ve stejné oblasti, kde před jedenácti lety zemětřesení zabilo 18 000 lidí, informuje BBC News.
Ve středu severovýchod Japonska v oblasti prefektur Fukušima, Mijagi a Jamagata zasáhlo zemětřesení o síle 7,3. Čtyři lidé zemřeli, nejméně 90 jich podle stanice BBC News bylo zraněno.
Otřesy údajně v některých oblastech byly natolik silné, že lidé nemohli stát. Ve městě Fukušima došlo k poškození některých budov a požáru. Z budov od epicentra zemětřesení 270 kilometrů vzdáleného Tokia se ozývalo burácení.
Příslušné úřady ihned po zaznamenaných otřesech vyhlásily varování před vlnou tsunami o výšce jednoho metru pro severovýchodní pobřeží Japonska. Místní stanice NHK však uvedla, že tato výstraha následně byla stažena.
Podle místních dodavatelů elektřiny asi 700 000 domácností v Tokiu a 156 000 na severovýchodě Japonska po otřesech dočasně zůstalo bez proudu. Na mnoha místech již ale dodávky elektřiny byly obnoveny.
Na severovýchodě řadu lidí zranily padající předměty. Podle místního zpravodajství Fuji News Network ve městě Sōma v prefektuře Fukušima zemřel muž ve věku 60 let. Druhé úmrtí bylo hlášeno v prefektuře Mijagi. Později byly potvrzeny dvě další oběti.
Mezi městy Fukušima a Široiši v důsledku otřesů vykolejil rychlovlak šinkanzen. Žádné oběti či zranění z míst a havárie hlášeni nebyli.
Japonský premiér Fumio Kishida médiím řekl, že vláda se stále snaží vyhodnotit skutečný rozsah škod. Počet obětí a raněných také nemusí být konečný.
„Slyšel jsem burácení ze země. Místo strachu jsem si okamžitě vzpomněl na velké zemětřesení ve východním Japonsku,” řekl představitel města Ishinomaki.
Nejhorší jaderná tragédie po Černobylu
Epicentrum aktuálního zemětřesení se nacházelo v moři asi 60 kilometrů od pobřeží Fukušimy.
Stejnou oblast v roce 2011 zasáhlo největší zemětřesení v dějinách Japonska o síle devíti stupňů a ničivá vlna tsunami.
Intenzita tohoto zemětřesení byla srovnatelná se sílou dvou atomových bomb v druhé světové válce.
Otřesy měly trvání něco přes dvě minuty. Deset metrů vysoká vlna tsunami se po 15 minutách ticha před bouří v rychlosti 200 kilometrů v hodině přehnala přes pobřeží a smetla vše, co jí stálo v cestě.
Masa vody zaplavila jadernou elektrárnu Fukušima. Způsobila škody na chladících nádržích a poškodila dieselagregáty vyrábějící elektrický proud.
Poškození elektrárny zapříčinilo uvolnění velkého množství radiace, což vedlo k evakuaci 10 000 lidí. Celá událost vedla ke smrti 18 000 osob.