Zábavní pyrotechnika v Evropě zabila v noci ze Silvestra na Nový rok tři lidi a desítky dalších zranila. A to i přes to, že v mnoha zemích bylo zakázáno rachejtle odpalovat. Informuje o tom BBC.
V nizozemském Haaksbergenu byl zabit dvanáctiletý chlapec a další byl vážně zraněn po explozi podomácku vyrobeného zařízení, které odpálil zatím neztotožněný muž. Podle místních médií se jednalo o jejich souseda a oba chlapci jeho počínání přihlíželi. Nizozemská policie muže zatkla a obvinila z usmrcení z nedbalosti. V Nizozemsku bylo podle listu De Telegraaf ohňostroji zraněno nejméně 80 lidí, včetně těch, kteří při explozích přišli o nohy a ruce.
V Německu zahynul 37letý muž při silvestrovském výbuchu zábavní pyrotechniky ve městě Hennef na západě země. Policie případ vyšetřuje. Při incidentech v okolí Německa bylo zraněno několik lidí, informovala německá tisková agentura DPA.
Nizozemsko i Německo přitom zakázaly prodej zábavní pyrotechniky na Nový rok kvůli pandemii koronaviru. Nizozemští úředníci tento krok zdůvodnili tím, že zranění způsobená ohňostroji by příliš zatížila nemocnice bojující s virem. Přesto se nadšenci v obou zemích nenechali odradit a lidé překračovali hranice, aby si nakoupili sváteční pyrotechniku nebo si ji v některých případech sami vyrobili.
V Rakousku došlo také k několika incidentům, včetně jednoho, při němž byl zabit 23letý muž, který se vracel k neodpálené rachejtli.
Ve Francii se zapalovala auta
Lidé se utrhli z řetězu také ve Francii, kde se vrátili ke své oblíbené silvestrovské kratochvílí: zapalování aut na ulicích. Podle policie bylo ve Francii během novoročních oslav zapáleno celkem 874 aut.
Ministerstvo vnitra však uvedlo, že toto číslo je mnohem nižší než v roce 2019. Úřady také informovaly o nárůstu počtu zastavených a zadržených osob. Loni platil na Silvestra ve Francii zákaz vycházení kvůli covidu a k žádnému významnému narušení pořádku tak nedošlo.
Pálení aut se od nepokojů v roce 2005 v několika městech stalo na francouzských předměstích fakticky každoroční událostí.
Pokuty kvůli rouškám
Podle francouzských médií musel stát mobilizovat přibližně 95 000 policistů a četníků, včetně 32 000 hasičů a bezpečnostních pracovníků. V Paříži se musí opět povinně nosit roušky, a to i venku. Policisté rozdali 779 pokut za jejich nenošení.
Další omezení byla ve Francii částečně zrušena, ale tento měsíc vstoupí v platnost další restrikce kvůli obavám z varianty omikron. Od 3. ledna se veřejná shromáždění omezí na 2 000 osob při akcích uvnitř budov a ti, kteří jsou toho schopni, budou muset pracovat z domova.