Státy Asie podobně jako zbytek světa bojují s rostoucí inflací i problémy dodavatelských řetězců spojených s trvající pandemií a válkou na Ukrajině. Centrální banky Singapuru a Jižní Koreje se proto rozhodly zpřísnit svou měnovou politiku. Vydaly se tak podobným směrem jako už dříve Kanada nebo Nový Zéland. Ve čtvrtek o tom informoval server Reuters a CNBC.
Na světové ekonomiky dopadá v současnosti nejen inflace spojená s vyššími cenami zboží a služeb, ale také problémy dodavatelských řetězců. Státy se totiž nadále snaží zotavit ze světové pandemie, zároveň ale nyní bojují i s dopady války na Ukrajině.
Centrální banky v Singapuru a Jižní Koreji se proto rozhodly zpřísnit svou měnovou politiku. Jihokorejská banka tak ve čtvrtek navýšila úrokové sazby o 1,5 procenta. Singapurské úřady zase spoléhají spíše na úpravy směnného kurzu.
Obě země se tím ve své měnové politice vydaly stejným směrem jako například Kanada nebo Nový Zéland. Informoval o tom server Reuters.
„Válka na Ukrajině postrčila globální předpovědi inflace ještě výše a zároveň narušila výhled ekonomického růstu,“ okomentoval situaci podle serveru CNBC Singapurský měnový úřad.
„Čerstvé šoky globálních cen zboží a dodavatelských řetězců ještě zvyšují domácí ceny. Risky spojené s inflací jsou tak stále reálné,“ doplnil dále. Asijsko-pacifické státy totiž znovuotevřely své ekonomiky podstatně později než Spojené státy americké nebo Evropa.
Centrální banky v Austrálii, Indii a jihovýchodní Asii proto doposud rostoucí inflaci vnímaly jako přechodnou. Státy jako Singapur, Jižní Korea a Nový Zéland jsou však výjimkami a začínají se obávat vyšších cen dováženého zboží a narušení finanční stability.
Nový Zéland a Kanada navýšily úrokové sazby nejvíce za poslední dvě dekády
Oznámení o zpřísnění měnové politiky úřady v obou státech zveřejnily ani ne den poté, co Nový Zéland a Kanada navýšily své úrokové sazby. V obou státech tak vzrostly o půl procentního bodu, tedy nejvíce za poslední dvě dekády.
Jižní Korea své úrokové sazby navýšila poté, co v březnu zaznamenala v porovnání s loňským rokem stejnou dobou inflaci ve výši 4,1 procent. V Singapuru se zase inflace bez započítání cen ubytování a soukromé dopravy mezi lednem a únorem pohybovala kolem 2,3 procent.
Singapur ale místo úrokových sazeb upravil směnný kurz, a to potřetí za posledních šest měsíců. V důsledku rozhodnutí tamních úřadů pak singapurský dolar posílil o půl procenta a dosáhl hodnoty 1,3552 za dolar.
„Inflace na asijských trzích je obecně utlumenější než ve zbytku světa,“ vyjádřili se pak k situaci v asijských státech analytikové z ratingové agentury Fitch.