Široce používaná antidepresiva způsobují emocionální otupělost, zjistil britský výzkum, který se snaží informovat pacienty o účincích léků a umožnit jim snazší rozhodování o léčbě. Lidé, kteří tyto léky užívají, méně reagují na negativní i pozitivní zpětnou vazbu. Informoval o tom deník The Guardian.
Národní zdravotní služba (NHS) uvádí, že antidepresiva užívalo ve Spojeném království v letech 2021 až 2022 celkem 8,3 milionu pacientů. Mezi nejčastěji používané v zemi patří antidepresiva ze skupiny SSRI.
Někteří pacienti konzumující tyto léky si již dříve stěžovali na emocionální otupělost či absenci příjemných pocitů. Jedna studie zjistila, že tyto stavy popisovalo 40 až 60 procent uživatelů přípravku, uvedl list The Guardian.
Antidepressants can cause ‘emotional blunting’, study shows https://t.co/EwwycW7nSi
— Guardian news (@guardiannews) January 23, 2023
Nebylo však jasné, zda pacienti nevědomě popisovali samotné příznaky deprese, nebo jestli šlo o vedlejší účinky léku. „Svým způsobem to částečně může být způsob, jakým fungují,“ tvrdí Barbara Sahakian z Cambridgeské univerzity.
Antidepresiva utiší pacientovu psychickou bolest, ale vezmou si něco na oplátku. Část pozitivních prožitků. Vědkyně nabídla ve studii publikované v časopise Neuropsychopharmacology 66 dobrovolníkům buď lék SSRI, escitalopram nebo placebo.
Účastníci studie užívali léky 21 dní, pak přišly na řadu kognitivní testy. Ve všech testech hodnotících pozornost a paměť tým expertů nepozoroval žádné rozdíly. „V tomto ohledu lék nedělá nic negativního, z tohoto hlediska je velmi dobrý,“ ohodnotila jej Sahakian.
Pomalé reakce na zpětnou vazbu
Uživatelé SSRI ovšem hůře reagovali na zpětnovazební učení. Účastníci studie museli na displeji volit mezi možností A a B. První možnost byla odměňována více než možnost druhá, proto se naučili po několika kolech volit A. Hra po nějaké době měnila pravidla.
Skupina užívající SSRI reagovala na test založený na zpětné vazbě výrazně pomaleji než zbylé dvě skupiny. To znamená, že pacienti užívající lék SSRI hůře reagují na pozitivní a negativní zpětnou vazbu.
Dobrovolníci z kontrolní skupiny užívající antidepresivum escitalopram pak prostřednictvím dotazníku přiznali problémy s dosažením orgasmu během sexu.
Sahakian se domnívá, že tato zjištění mohou být pacientům užitečná: „Alespoň si těchto účinků mohou být vědomi,“ řekla vědkyně. V nemocnici jim totiž mohou být nabídnuty růžné léčebné metody, mezi nimiž si mohou zvolit.
Profesorka Catherine Harmer z Oxfordu si studii pochvalovala a řekla, že poskytuje důležité informace o působení léku SSRI, které jsou relevantní pro pacienty, ale současně mohou pomoci s vývojem léčiv s méně znatelnými vedlejšími účinky.
Ale domnívá se, že údaje, podle nichž zažívá emocionální otupení až 60 procent uživatelů léků SSRI, může být nadhodnocené a zmínila rizika, že se pacienti po těchto výsledcích mohou rozhodnout raději léky nebrat.