Nejen v mnoha filmech se můžete setkat s tím, že si hlavní postava dojde uprostřed noci pro sklenici teplého mléka, protože nemůže spát. Co je ale pravdy na tom, že právě teplé mléko k přechodu do říše spánku pomáhá?
Před spaním lidé dělají různé rituály. Někdo si čte a snaží se alespoň hodinu nekoukat do displeje telefonu, někdo dělá jógu nebo si dá horkou koupel. Vědecký server Live Science se podíval na to, jak je to s pitím sklenice teplého mléka.
Mléko obsahuje množství různých aminokyselin, které opravdu mohou ke spánku přispět, a to různými způsoby. Nejde navíc jen o složení, sklenice teplého nápoje může člověka zklidnit.
„Jedním z důvodů, proč teplé mléko vyvolává ospalost, je to, že vám připomíná osobu, která byla tak laskavá a dala vám ho, když jste byli mladší,“ sdělil pro Live Science Michael Breus, klinický psycholog.
Co se týče oněch aminokyselin, které jsou stavebními kameny pro proteiny, v mléce se nachází kupříkladu tryptofan, jenž má vlastnosti, které spánku pomáhají. Lidské tělo si jej ale nedokáže vyrobit a musí jej získávat ze stravy.
Po „jeho pozření“ přichází série různých procesů. Tělo využije tryptofan mimo jiné k tvorbě hormonu štěstí serotoninu, o kterém je známo, že navozuje spánek i bdění. Je totiž prekurzorem melatoninu, hormonu, jenž pomáhá regulaci přirozeného cirkadiánního rytmu, dodává Live Science.
Samotný tryptofan ve sklenici mléka vás ale neukolébá. Je ho totiž potřeba mnohem více, než najdete na dně sklenice, aby se člověk cítil ospalý.
Breus pro vědecký server uvádí, že by k tomu možná došlo po vypití asi 7,6 litru mléka. Z pozření tak velkého množství by vám ale bylo dost špatně, dodává.
Mimo to mléko obsahuje mnoho dalších sloučenin, které soutěží o to, aby se prostřednictvím krve dostaly do mozku, píše vědecký server.
„Tryptofan musí soupeřit s dalšími velkými neutrálními aminokyselinami – jako je leucin, izoleucin, tyrosin, fenylalanin a valin – o to, aby pronikl přes hematoencefalickou bariéru a měl nějaký účinek na spánek,“ uvádí pro Live Science vědci Lin Zheng a Mouming Zhao.
teplé mléko může pomoci zvýšit naši vnitřní tělesnou teplotu.
Výzkum těchto vědců na myších se pak snaží vysvětlit, proč tedy tolik lidí začne po sklence mléka zívat. Ukázalo se, že složka mléka známá jako kasein trypsin hydrolyzát (CTH) má u myší účinky zlepšující spánek.
CTH se totiž skládá ze stovky peptidů, které se váží na receptor zvaný GABA-A. Ten se nachází v mozku a dle výzkumu podporuje spánek, uvádí vědecký server. Jeden z peptidů, YPVEPF, měl pak dle vědců významné uspávací účinky.
Teplé mléko by pak mohlo přispět k tomu, že se zvýší naše vnitřní tělesná teplota, což následně zvyší náš krevní oběh a pomůže uvolnit tělo, dodává Zheng.