Počet případů eutanázie, tedy dobrovolné smrti z rukou lékaře, v Kanadě roste již pátým rokem v řadě. Podle výroční zprávy tak odchází ze světa přibližně každý dvacátý kanadský občan. Informuje o tom BBC a oficiální stránky kanadské vlády.
Země vydala pátou výroční zprávu od legalizace asistované smrti v roce 2016, která poprvé obsahovala údaje o etnické příslušnosti osob žádajících o eutanázii.
Canada euthanasia now accounts for nearly one in 20 deaths https://t.co/W2eCR1GCag
— BBC News (World) (@BBCWorld) December 12, 2024
V loňském roce podstoupilo asistované umírání přibližně 15 300 osob, což představuje 4,7 procent úmrtí v zemi. Kanadští zákonodárci v současné době usilují o rozšíření přístupu k eutanázii na osoby s duševním onemocněním do roku 2027.
Kanada patří podle BBC mezi několik málo zemí, které v posledním desetiletí zavedly zákony o asistovaném umírání. Mezi další patří Austrálie, Nový Zéland, Španělsko a Rakousko.
Z údajů, které zveřejnilo kanadské ministerstvo zdravotnictví, vyplývá, že v roce 2023 se počet případů asistovaného umírání v Kanadě zvýšil o téměř 16 procent. Toto číslo představuje prudký pokles oproti průměrnému nárůstu o 31 procent v předchozích letech.
Téměř všichni, kteří požádali o asistované umírání – přibližně 96 procent – byli v terminálním stádiu zhoubného onemocnění. Zbývajícím čtyřem procentům byla eutanázie poskytnuta z důvodu dlouhodobé chronické nemoci. Průměrný věk žadatelů o asistovanou smrt byl přibližně 77 let, přičemž nejčastějším primárním onemocněním byla rakovina.
V drtivé většině běloši
Zpráva se poprvé zabývala rasovými a etnickými údaji osob, které zemřely v důsledku eutanázie, píše BBC. Přibližně 96 procent příjemců se označilo za bělochy, kteří tvoří asi 70 procent kanadské populace. Druhou nejčastěji uváděnou etnickou skupinou byli východní Asiaté (1,8 procent), kteří tvoří asi 5,7 procent Kanaďanů.
Asistované umírání bylo i nadále nejvíce využíváno v Quebecu, na který připadalo téměř 37 procent všech úmrtí v důsledku eutanazie, přestože v této provincii žije pouze 22 procent kanadské populace.
Quebecká vláda zahájila počátkem tohoto roku studii, která měla zjistit, proč je míra eutanazie v této zemi tak vysoká.
Přestože počet asistovaných úmrtí v Kanadě roste, země stále zaostává za Nizozemskem, kde eutanázie v loňském roce představovala přibližně pět procent všech úmrtí.
Britští poslanci koncem minulého měsíce odhlasovali podobný návrh zákona, který dává nevyléčitelně nemocným dospělým v Anglii a Walesu právo na asistovanou smrt. Návrh však čekají měsíce dalšího projednávání. Když britští poslanci o této legislativě diskutovali, někteří uváděli Kanadu jako odstrašující příklad kvůli nedostatku záruk vůči zneužití.
Stejně jako Spojené království i Kanada původně legalizovala asistovanou smrt pouze pro ty, jejichž smrt byla „rozumně předvídatelná“. V roce 2021 však Kanada rozšířila přístup i na osoby, které sice nemají diagnózu terminálního stádia, ale chtějí ukončit svůj život kvůli chronickému, vysilujícímu onemocnění. A v současné době je na stole i návrh usmrcovat na vlastní žádost duševně nemocné osoby.