Při incidentu zachyceném na videu se velké skupině migrantů, především vietnamského a súdánského původu, podařilo přemoci ozbrojenou francouzskou policii a nalodit se na loď směřující do Spojeného království. Na záběrech je vidět, jak migranti spěchají k pláži v Gravelines, obci na severním pobřeží Francie, jihozápadně od Doveru, a vyhýbají se policejní salvě slzného plynu.
Bylo vidět, jak se skupina schovává v písečných dunách, než se rychle vydala směrem k lodi. Navzdory zběsilým pokusům francouzských četníků o jejich zastavení, včetně střelby slzným plynem, se migrantům podařilo k plavidlu dostat. „Je to nemožný úkol – lodí je teď prostě příliš mnoho. Je to jako hra na honěnou. Zastavíte jeden člun a vzápětí připluje další,“ řekl deníku The Sun francouzský policejní zdroj.
Gravelines beach on the northern French coast early yesterday as police pop one dinghy but let another depart with illegal immigrants. pic.twitter.com/7jZGm1aV3m
— UK Justice Forum 🇬🇧 Latest Video News Updates! (@Justice_forum) April 27, 2024
Policii se podařilo jeden ze člunů zastavit ještě na břehu, než se mu podařilo odplout, ale další rychle vyplul. Podle deníku The Sun, jehož novináři byli svědky události, francouzská policie pronásledovala člun v golfových vozících a střílela slzný plyn. Na videu je zachyceno, jak policisté na břehu zastavili člun, přičemž jeden z nich plavidlo propíchal malým nožem, aby z něj vypustil vzduch. Migranti poté člun opustili, někteří z nich agresivně kopali do vody a stříkali vodu směrem k policii, píše deník Express.
Navzdory počátečnímu neúspěšnému pokusu bylo vidět, jak se rychle blíží další člun, na který migranti nastoupili a vydali se na šestihodinovou cestu do Anglie.
Britská vláda trvá na tom, že její kontroverzní zákon o Rwandě sníží počet lidí cestujících z Francie do Anglie. Irští představitelé však varovali, že pouze zvýší počet lidí připlouvajících k jejich břehům. Místopředseda irské vlády Michael Martin kritizoval vládní návrh zákona poté, co se jí nepodařilo zvládnout migraci po brexitu. Vytvořil termín „rwandský efekt“ a zároveň prohlásil, že 80 % žadatelů o azyl, kteří přešli do Irska, přišlo ze Severního Irska.