Skupina jedenácti uklízeček v Indii vydělávajících něco málo přes tři dolary denně se složila na los a vyhrála 1,2 milionu dolarů (přes 26 milionů korun). I na samotný los si přitom musely některé z nich půjčit. Ve své práci však hodlají pokračovat, píší na Business Insider a BBC.
Tyto ženy pracují jako uklízečky po domech ve městě Parappanangadi v jihoindickém státě Kérala. Přiznaly, že vydělávají tak málo peněz, že nemají dost financí na uživení svých rodin a vzdělání svých dětí.
Většina z nich si musela pro tyto účely peníze půjčit. Čas od času se proto uklízečky rozhodnou pokusit štěstí a složí se na los v loterii. K tomu se odhodlaly naposledy v červnu, ale takovou výhru nečekaly.
A group of women who work together as sanitation laborers in India pooled their money to buy a lottery ticket in June. Last week they won $1.2 million, an enormous sum for workers who each make just a few dollars a day.https://t.co/Q6z28lzaBE
— The New York Times (@nytimes) August 1, 2023
Denně si vydělají tři dolary, plus bonusy za prodaný odpad. Některé z nich si musely podle serveru Business Insider na los dokonce půjčit. Dvě ženy uvolnily na los 15 centů a zbytek po 30 centech.
Den po losování se dozvěděly, že vyhrály 1,2 milionů dolarů. Ženy dostanou po zdanění celkem 765 tisíc dolarů. Dvě z nich si vezmou jednu desetinu částky v hodnotě 76 500 dolarů a zbylých devět se rozdělí rovným dílem, upozornila televize BBC.
Losy jsou v Indii nelegální
Typická čtyřčlenná rodina v Kérale potřebuje k vyžití alespoň 843 dolarů měsíčně. Skupina uklízeček hodlá ve své práci pokračovat. „Jsme nejčistší oblastí v Malappuramu (okres). V této práci budeme pokračovat, abychom si tento status udržely,“ řekla jedna z nich.
„Nyní chceme, aby lidé vyhráli svou vlastní loterii,“ prohlásila, ale přála si zůstat v anonymitě. Loterie je přitom v mnoha indických státech nezákonná. Kérala sice rovněž soukromé loterie zakazuje, provozuje však vlastní státní program.
Pro ženy je výhra opravdovým štěstím. Jedné z nich totiž v roce 2018 spláchly dům ničivé povodně. „Nyní plánuji postavit nový dům a splatit své dluhy,“řekla dvaašedesátiletá žena, která není jediná ze skupiny s podobnými zkušenostmi.
Manžel jedné z uklízeček loni zemřel na selhání jater, neboť si rodina nemohla po finanční stránce dovolit transplantaci. Za výhru chce padesátiletá žena dokončit dům, který zůstal po smrti jejího manžela rozestavěný, a zaplatit vzdělání své dceři.