Dávání jmen spojujeme výhradně s lidmi, neboť to vyžaduje ovládnutí jazyka a schopnost rozpoznávání rozdílností v obličeji. Vědci ale zjistili, že si je dávají i sloni, a to jako jediná známá zvířata. Nová studie ukazuje, jak vyspělí tito chobotnatci jsou. Napsali o tom Live Science a The Independent.
Lidé nedávají jména jen sobě navzájem, ale i zvířatům, včetně slonů. Nejznámějšími sloními jmény jsou Babar a Dumbo a patří animovaným sloním hrdinům. Tito chobotnatci si ale v reálném světě dávají jména sami.
Tato oslovení zní jako tichý, dunivý zvuk, píše web Live Science. Vědci studovali záznamy 527 volání slonů afrických (Loxodonta africana) v národní rezervaci Samburu na severu Keni a 98 sloních volání v národním parku Amboseli na jihu Keni.
Elephants give each other names — the 1st non-human animals to do so, study claims https://t.co/UIA3z6mw3b
— Live Science (@LiveScience) November 14, 2023
Sloni v keňských rezervacích jsou podle výzkumu zveřejněném na webu bioRxiv jedinými zvířaty, která si dávají jména. Volají na sebe s pomocí tichých, dunivých zvuků specifických pro konkrétního příjemce.
Výzkumníci sledovali, kteří jedinci se od stáda v době každého volání oddělili nebo se přiblížili. Příjemce identifikovali s pomocí počítačového modelu využívajícího umělou inteligenci (AI). Dokázali tak určit příjemce 20,3 procent z 625 zaznamenaných volání.
Jsou v kontaktu podobně jako lidé
Nešlo přitom o obecné zvuky pro uši mláďat nebo jejich matek. Tyto zvuky experti označili za jedinečné pro každé zvíře. Dokonce i volání od více slonů určená jedinému chobotnatci si byla podobná, jako když různí lidé oslovují člověka stejným jménem.
„Pokud je nám známo, tato studie poskytuje první důkaz pro vokální oslovování příslušníků stejného druhu bez napodobování volání příjemců u jiných než lidských tvorů,“ píší ve studii podle listu The Independent vědci z několika amerických univerzit.
Došli k závěru, že je tohle zjištění důležité pro pochopení evoluce jazyka. Jména totiž vyžadují jeho ovládnutí a schopnost rozpoznávání jednotlivců od sebe navzájem na základě rozdílností. Sloni jsou proto lidem podobnější, než by se mohlo zdát.
Caitlin O’Connell-Rodwell, bioložka a specialistka na slony z Harvardovy univerzity, která se na studii nepodílela, vysvětlila, že tento výzkum ukazuje, jak zůstávají sloni v kontaktu s konkrétními jedinci ve stádu, když putují krajinou.