Rok od roku mají obyvatelé Indie čím dál tím větší šanci, že přijdou do styku se slonem a nevyjdou z něj živí. Sloni přicházejí o svá přírodní útočiště tím, jak lidé rozšiřují zemědělskou infrastrukturu, a konflikty mezi nimi a lidmi narůstají. Ročně si vyžádají 500 lidských obětí a zhruba sto sloních, píše CNN.
V Indii žije nejvíce slonů na celém světě, i tak ale jejich populace klesá, slon indický patří mezi ohrožené druhy. Počet obyvatel Indie se naopak neustále zvyšuje, dnes tvoří přibližně 1,4 miliardu lidí. Divočina proto ustupuje lidské expanzi, což s sebou nevyhnutnelně nese konflikty člověka se zvířaty. „Jedním z největších problémů Indie je ten, že miliony lidí žijí v přilehlých oblastech u divočiny, nebo přímo v ní,“ vyjádřila se Krithi Karanth, ředitelka Center For Wildlife Studies. A ačkoliv má Indie sto národních parků a třicet rezervací, zhruba třicet tisíc slonů žije mimo tyto chráněné oblasti. Mají tak čím dál tím méně životního prostoru.
Pětitunový slon sežere denně 150 kilogramů jídla. Většinu jeho potravy tvoří tráva, listí a stromová kůra. Často ale dostanou chuť na jídlo bohaté na živiny, tedy cukrovou třtinu, rýži a banány. Za těmito pochutinami se vydávají na člověkem obdělávaná pole. „Mnoho setkání člověka se slony se stane náhodou,“ řekla Karanth. Podle ní se smrtící střet, v němž je neozbrojený člověk v nevýhodě, často stane, když se farmáři snaží odehnat slony ze svého pole. „Zdokumentovali jsme ale mnoho případů, kdy se lidé jen vraceli domů, a narazili na slony,“ řekla.
Když lidé zabijí slony
Zhruba 70%-80% zabití člověka slonem z celé Asie se podle jednoho z největších odborníků na tato zvířata Sandeepa Kumara Tiwariho odehraje v Indii. Tiwari řekl, že potíže se slony má ročně zhruba 500 tisíc indických rodin, kterým většinou sloni ničí úrodu. Dodal také, že lidé zabijí v Indii osmdesát až sto slonů ročně. Často se tak stane z pomsty, kdy lidé slony otráví, nebo zabijí elektrickým proudem. Mnoho z tlustokožců ale také přejedou vlaky. Farmáři někdy používají světla a hlasité zvuky, aby slony zastrašili, tyto recepty ale přestávají fungovat, obři si na ně už zvykli.
„Aby se našel způsob, jak mohou lidé a sloni mírumilovně žít vedle sebe, to by vyžadovalo soustředěnou spolupráci vlády, ochránců přírody a veřejnosti,“ řekl Tiwari. Pomohlo by například pěstovat plodiny, které slony odrazují, například chilli, citrony nebo zázvor. Vznikají také skupiny, které by mohly slony navádět ven z pole a zpátky do lesa.
Kompenzace? Jen byrokracie a papírování
Jiný přístup je odškodňovat pěstitele, kteří díky slonímu rabování přišli o úrodu. Indická vláda jim sice kompenzace nabízí, podle Karanth je to ale zdlouhavý a byrokratický proces, na jehož konci si poškození farmáři na peníze ani nesáhnou. Ona sama vytvořila program, který pomáhá zemědělcům podat si žádost o kompenzaci. Mohou zavolat na bezplatné číslo a pracovník s nimi projde nezbytné papírování. Za posledních pět a půl let její program pomohl farmářům podat zhruba 18 tisíc žádostí a vymoci od státu zhruba 800 tisíc dolarů (přes 17 milionů korun).
Nejefektivnější cesta je podle Tiwariho obnovit a chránit lesní prostranství a prastaré migrační „koridory“, kudy sloni chodí. Jejich důsledná ochrana bude mít za výsledek to, že sloni nebudou mít mnoho příležitostí toulat se po farmářských pozemcích.