V souvislosti s jógou a meditací se často setkáte s anglickým výrazem „chanting“. Do češtiny se občas přepisuje jako „čantování“. Většinou se používá ve slovním spojení s mantrami – čantování manter. O co se jedná, co to vlastně znamená?
Definice čantování
Jedná se o jakési zpívání, rytmické opakování písně, modlitby, slova nebo zvuku. Čantovat můžeme buď potichu nebo nahlas. Je to jedna z nejstarších duchovních praktik a součást většiny náboženství a duchovních cest.
Podle indické jógové tradice je zvuk léčivý a posvátný. Rovněž se věří, že zvuk je jednou z nejmocnějších sil. Zpívání během cvičení jógy prohlubuje koncentraci a oddanost, uklidňuje mysl a zlepšuje uvědomění. Má léčebné účinky, harmonizuje naše tělo, a to jak po stránce fyzické, tak duševní. Během čantování se také uvolňují naše nahromaděné emoce a vytvářejí tak prostor pro vnitřní klid a mír.
V józe se slovo čantování téměř vždy používá s jedním ze sanskrtských výrazů mantra, japa nebo kírtan. Japa jóga zahrnuje zpívání nebo opakování mantry. Kirtan je cvičení jógy s náboženským zpěvem. Předpokládá se, že zpívání jména božstva člověku pomáhá zůstat ve spojení s ním.
Čantování otevírá srdce. Znehybňuje, zklidňuje a soustřeďuje mysl. Můžete díky němu využít benefity jógy či meditace bez úporné snahy o soustředění. Pomáhá nám v meditační praxi. Nejpopulárnější a nejčastěji recitovanou mantrou v józe je nejvyšší mantra a prvotní slabika Om (nebo Aum).
Čantování sanskrtských manter má pozitivní vliv na vědomí člověka. Také stimuluje čakry a má uklidňující, čistící a energizující účinek. Každé sanskrtské písmeno je reprezentováno zvukem, který je spojen se specifickou čakrou v těle.
Vyzkoušejte také nejúčinnější formy meditace.