Evropská unie dosáhla v minulém roce důležitého milníku, když slunce poprvé vytlačilo uhlí. Podíl solární energie na výrobě elektřiny dosáhl 11 procent, zatímco uhlí zastávalo v energetickém mixu 10 procent produkce. V nové zprávě na to podle Euronews a The Guardian upozornil evropský institut Ember.
Dominance slunce nad uhlím ve výrobě elektřiny je důležitým milníkem v evropské energetické revoluci. Loni navíc rostl podíl energie z obnovitelných zdrojů na úkor těch fosilních. Zelené zdroje dosáhly podle zprávy rekordního podílu 47 procent v zase o něco zdravějším energetickém mixu.
Solar overtakes coal in the EU, and gas declines for 5th year running https://t.co/j4oIyZWLPN by @michelle0728
— Electrek.co (@ElectrekCo) January 22, 2025
„Fosilní paliva ztrácejí kontrolu nad energetikou EU,“ cituje server Euronews vyjádření Dr. Chrise Rosslowea, hlavního analytika Ember a autora nové zprávy. „Na začátku evropské zelené dohody (Zelená dohoda pro Evropu) v roce 2019 si jen málo kdo myslel, že by mohla být energetická transformace EU tam, kde je dnes. Slunce a vítr vytlačují uhlí na pokraj a nutí plyn ke strukturálnímu úpadku,“ dodal Rosslowe.
Vítr je však v energetickém mixu EU zastoupen slaběji než slunce. To je hlavní důvod, proč je Rosslowe ohledně dalšího „zelenání Evropy“ opatrnější. „Zatímco v posledních pěti letech postupovala energetická transformace EU rychleji, než kdokoli předpokládal, další progres nemůžeme považovat za zaručený,“ uvedl analytik.
U větrných elektráren se podle něj objevují potíže a jejich podíl ve výrobě energie stagnuje. Dobrou zprávou však je, že už druhý rok v řadě větrné elektrárny (17 procent) vyrobily více energie než plyn (16 procent).
Dominuje jádro
Popularita sluneční energie roste v celé EU. Solární flotila loni vzrostla o 66 gigawattů, což je ekvivalent více než 450 tisíců nově nainstalovaných solárních panelů denně. Roční výroba solární energie tak byla v minulém roce rekordní, rok 2023 překonala o 22 procent. Podíl solární energie roste podle Ember ve všech zemích bloku, nejvíce v Maďarsku (25 procent), Řecku (22 procent) a ve Španělsku (21 procent). Celkově loni vzrostl podíl solárních zdrojů z 9,3 procenta na 11,1 procenta.
Podíl uhlí se snížil z 11,8 procenta o dva procentní body. V posledním desetiletí se posunulo z druhého na šestý nejvíce rozšířený zdroj energie. Jeho definitivní odepsání je ovšem podle analytiků stále v nedohlednu.
Industrializaci Evropy pohánělo právě uhlí. Znečišťuje a ohřívá planetu více než kterýkoli jiný zdroj energie. Spalování uhlí v EU dosáhlo vrcholu v roce 2007, od té doby se podíl tohoto zdroje snížil na polovinu, napsal list The Guardian.
Kleslo i zastoupení plynových elektráren a celkový podíl fosilních paliv na výrobě energie se snížil z 32,2 procenta na 28,9 procenta. Nejvyužívanějším zdrojem energie zůstalo jádro, jehož podíl vzrostl z 23 procent na 23,7 procenta. EU podporuje obnovitelné zdroje a odklon od fosilních paliv, prosazuje však vstřícnou politiku vůči jaderné energetice.