Polské pořádkové síly použily proti migrantům, kteří se snaží dostat do země z Běloruska, slzný plyn a vodní děla. Informuje o tom BBC.
Na videozáznamech, které kolují po internetu, bylo vidět, jak migranti házejí kameny a další předměty na polské síly střežící opevněný hraniční přechod. Tisíce migrantů, převážně z Blízkého východu, se již několik týdnů shromažďují na běloruských hranicích ve snaze dostat se do Evropské unie.
Bělorusko bylo obviněno, že migranty tlačí k hranicím ve snaze destabilizovat EU, což však odmítá.
Vztahy mezi EU a Běloruskem jsou velmi napjaté od doby, kdy dlouholetý vůdce Alexandr Lukašenko vyhlásil vítězství v loňských diskreditovaných prezidentských volbách. Kontroverzní vládce se snaží umlčet disent potlačováním masových protestů a zatýkáním politických oponentů.
EU po těchto volbách uvalila na Bělorusko sankce a spolu s USA je v důsledku hraniční krize ještě zpřísní.
Podle polské pohraniční agentury bylo tento měsíc zaznamenáno více než 5 000 pokusů migrantů o překročení hranic do Polska z Běloruska, zatímco za celý loňský rok jich bylo pouze 88.
Běženci prorazili plot
Migranti, včetně dětí, žijí v provizorních táborech v mrazivých podmínkách přímo v Bělorusku. V posledních dnech se jich tisíce shromáždily na přechodu v Kuznici jižně od Grodna na severozápadě Běloruska.
V pondělí mnozí z těchto migrantů prorazili plot a shromáždili se na přechodu na běloruské straně hranice. Byli zablokováni polskými vojáky a došlo k napjatému střetu.
V úterý ráno polské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho jednotky reagovaly na útok migrantů na hraniční plot v Kuznici.
„Migranti napadli naše vojáky a policisty kameny a snaží se zničit plot a dostat se do Polska. Naše jednotky použily k potlačení agrese migrantů slzný plyn,“ uvedlo ministerstvo na Twitteru.
Polská policie uvedla, že jeden z policistů byl vážně zraněn předmětem hozeným přes hranici a je v nemocnici s podezřením na frakturu lebky. Policie obvinila běloruské síly, že migrantům dodávají omračující granáty a přihlížejí jejich házení a házení dalších střel.
Rusko – blízký spojenec Běloruska – však použití slzného plynu a vodních děl proti migrantům ze strany Polska odsoudilo a označilo je za „naprosto nepřijatelné“.
Reportér BBC na místě popsal, že ho z použití slzného plynu štípaly oči, a dodal, že migranti nebyli schopni prorazit hranici.
Problémy na hranicích přišly právě ve chvíli, kdy se objevily náznaky uklidnění situace.
Lukašenko telefonoval Merkelové
Lukašenko v pondělí telefonicky hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, což byl jeho první telefonát od potlačení protestů po volbách.
Na zasedání vlády řekl, že „nemůžeme dopustit, aby tento takzvaný problém vedl k vyhrocené konfrontaci“, uvedla státní tisková agentura Belta. Agentura sdělila, že Lukašenko a Merkelová se dohodli na dalších kontaktech s cílem vyřešit situaci.
Výzva přišla poté, co se ministři zahraničí EU dohodli na rozšíření sankcí proti Lukašenkově vládě. Přesné podrobnosti budou potvrzeny koncem tohoto týdne, ale očekává se, že se budou týkat jednotlivců a cestovních kanceláří, které se podílejí na pohybu osob přes Bělorusko.
Irák uvedl, že bude repatriovat své občany, a to počínaje čtvrtečním letem s 200 osobami. Mnoho migrantů však tvrdí, že jsou odhodláni zůstat a vstoupit do EU.