Kdyby existovalo peklo na Zemi, leželo by na okraji městečka Tecoluca asi 70 kilometrů od salvadorské metropole. Desítky tisíc duší tady potkalo něco mnohem horšího, než je smrt. Megavězení CECOT (zkratka španělského Centro de Confinamiento del Terrorismo – Středisko pro zadržování teroristů) je největší a nejtvrdší zařízení svého druhu. V únoru ho navštívil britský novinář a odcházel poznamenán. Svůj zážitek popsal listu Daily Mail. Nedávno tam strávila krátký čas i americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noem.
Megavězení CECOT se letos dostalo do hledáčku médií v souvislosti s americkou deportací 238 převážně venezuelských migrantů na základě zákona z roku 1798, připomněl deník New York Post. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že zaplatila Salvadoru za jejich roční uvěznění v tomto zařízení šest milionů dolarů s tím, že jde o členy nechvalně známého gangu. Věznici o rozloze zhruba 23 hektarů a s maximální kapacitou 40 tisíc vězňů (téměř polovina vězeňské populace ve Velké Británii) k této příležitosti nedávno navštívila právě Noem.
Crammed into Hell: Thousands of MS-13 and 18 Street gang members squeeze onto bunks in El Salvador's mega CECOT prison that boasts inmates 'have lost all rights' as it marks second anniversary https://t.co/nuiG3svyNO pic.twitter.com/A8NoNsrOEx
— Daily Mail Online (@MailOnline) January 28, 2025
Vznikla teprve před dvěma lety v rámci boje salvadorského prezidenta proti násilným gangům. Jen během této krátké doby se stihla proslavit jako betonové peklo. Lidskoprávní organizace varují před brutálním zacházení se zadrženými, což v roce 2023 zmínilo i americké ministerstvo zahraničí, podle něhož tam dochází ke „krutému, nelidskému a ponižujícímu zacházení nebo trestání“ ze strany bezpečnostních sil.
Zpráva upozornila i na „drsné a život ohrožující“ podmínky a „svévolné zatýkán nebo zadržování“ ze strany salvadorských bezpečnostních složek.
Věznici v únoru navštívil britský novinář David Jones. vysvětlil, že tam končí ti nejhorší z nejhorších. Jeho průvodci mu měli ukázat fotografie násilných činů, které vězni na svobodě, když byli členy zločineckých gangů, spáchali. Znásilňovali, mučili, vraždili a mrzačili, rozřezávali těla na kusy a rozhazovali je po ulicích, aby terorizovali obyvatele čtvrtí, které ovládali.
Jednoho muže například probodli větví, než jej sťali. Jiného nebožáka skupinově znásilnili, přivázali k autu a usmýkali k smrti.
Lidská zoo? Ještě horší
Jones popsal Daily Mail pocit stát jen několik metrů od lidí, kteří spáchali takové činy, jako hluboce zneklidňující zážitek. „Pod intenzivním pohledem těch mužů mi po zádech stéká studený pot a já cítím vlnu odporu a strachu,“ vyjádřil své emoce. V některých pohledech se stále zračila zloba, nenávist a vražednost, většinou však byly prázdné, zbavené ega a osobnosti. Poslušné.
Jones však přiznal i špetku soucitu a podle něj by ho cítil každý, kdyby zařízení navštívil. Vězni 23,5 hodiny ve velkých celách dřepí na kovových palandách bez matrací, naskládaných do čtyř pater, působících jako police v supermarketu. Nesmějí mluvit, pouze šeptat. Před celami stojí hrozivě vypadající těžkooděnci a muži v kuklách. Nemají žádná privilegia. Žádná četba a vzdělávání, sport, vycházky na čerstvý vzduch ani komunikace s rodinnými příslušníky.
„Jediným cílem (věznice) je podrobení,“ zdůraznil Jones. „Nikdo by to nemohl přirovnat ani k lidské zoologické zahradě, zvířatům v zoo alespoň dávají nějaké předměty.“
Jako děsivou popsal novinář i zdejší atmosféru. Megavězení působí jako pás neustále osvětleného, antisepticky čistého podsvětí. Nikdo tady se už v životě nenadechne čerstvého vzduchu, nespatří přirozené denní světlo. Jediné, co do své smrti uvidí, jsou mrtvé zdi. A když už se dostanou ze svých cel, tak jedině s rukama spoutanýma za zády, přikrčení a se sklopenými hlavami. K tomu dochází hlavně během kontrol cel. Vězni vytvoří jakousi lidskou skládačku. Každý, kdo udělá sebemenší chybu, dostane tvrdý úder obuškem do žeber.
„Nedovedu si představit větší muka, než být poslán do CECOT bez naděje, že budu někdy propuštěn jako zdejší vězni. Smrt by byla nekonečně milosrdnější,“ uvedl novinář s tím, že jsou zde muži uvězněni většinou na 60 až 1000 let, někdy i více. Představa, že tady skončí kdokoli nevinný, působí opravdu hrozivě.