Výbor pro zahraniční věci Sněmovny reprezentantů plánuje příští měsíc hlasovat o novém návrhu zákona. Jeho cílem je zablokovat používání oblíbené čínské aplikace pro sociální média TikTok ve Spojených státech. Informovala o tom agentura Reuters či Al Jazeera.
Iniciátorem opatření je republikán Michael McCaul. Mělo by za cíl poskytnout Bílému domu právní nástroje k zákazu TikToku kvůli obavám o národní bezpečnost USA.
„Obáváme se, že tato aplikace dává čínské vládě zadní vrátka do našich telefonů,“ řekl McCaul Bloomberg News, který o načasování hlasování informoval již dříve.
#FPTech2: Universities across the #US continue to #BanTikTok from campus networks and devices. #TikTok has already been #banned by the state governments of over 22 states and faces a possible federal-level ban in the #UnitedStates.https://t.co/KBDkMvgjld
— Tech2 (@tech2eets) January 25, 2023
V roce 2020 se tehdejší prezident Donald Trump pokusil zablokovat novým uživatelům stahování TikToku. Chtěl zabránit používání aplikace ve Spojených státech. Kvůli tomuto opatření však prohrál řadu soudních bitev.
Bidenova administrativa v červnu 2021 toto úsilí formálně opustila. V prosinci pak republikánský senátor Marco Rubio představil dvoustrannou legislativu zakazující TikTok, která by také blokovala všechny transakce od jakékoli společnosti sociálních médií v Číně a Rusku.
Ale zákaz aplikace pro krátké video, kterou vlastní ByteDance a je oblíbená mezi dospívajícími, by v Kongresu čelil značným překážkám. Aby prošel, potřeboval by 60 hlasů v Senátu.
TikTok už do ochrany investoval 1,5 miliardy dolarů
TikTok, který používá více než 100 milionů uživatelů v USA, se už tři roky snaží ujistit Washington, že k osobním údajům občanů USA nelze získat přístup. Také tvrdí, že s jejich obsahem nemůže manipulovat Komunistická strana Číny ani nikdo jiný pod vlivem Pekingu.
TikTok v pátek uvedl, že „výzvy k úplnému zákazu TikTok zaujímají pouze dílčí přístup k národní bezpečnosti a k širokým průmyslovým otázkám, jako je bezpečnost dat, soukromí a online škody“.
Výbor vlády USA pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS) a TikTok vedou rozhovory od roku 2021 s cílem dosáhnout dohody o národní bezpečnosti na ochranu dat uživatelů aplikace v USA.
TikTok uvedl, že má „komplexní balíček opatření a nezávislého dohledu, aby zajistil, že v aplikaci nebudou žádná zadní vrátka, která by mohla být použita k manipulaci s platformou“. Do tohoto úsilí podle agentury Reuters dosud investovala zhruba 1,5 miliardy dolarů.
Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre odmítla v pátek návrh zákona komentovat. „Je to v revizi (CFIUS), takže nebudu zacházet do podrobností,“ řekla Jean-Pierre.
Minulý měsíc Biden podepsal legislativu, která zahrnovala zákaz federálním zaměstnancům používat nebo stahovat TikTok na vládní zařízení. Více než 25 států USA také zakázalo používání TikToku na zařízeních vlastněných státem.
FBI v Connecticutu nenabídla žádné důkazy
Posledním americkým státem, který TikTok zakázal na vládních zařízeních a sítích, byl podle Al Jazeery Maryland. Ten se k zákazu uchýlil minulý měsíc. Poté se představitelé kybernetické bezpečnosti ve státě Connecticut obrátili s žádostí o radu na FBI.
Chtěli vědět, zda má FBI další informace na podporu zákazu v jejich státě vzhledem k varováním donucovacích orgánů a republikánských guvernérů.
„Požádal jsem jednoho z mých analytiků, aby se obrátil na naše velitelství,“ uvedl v e-mailu Brownovi, hlavnímu informačnímu řediteli Connecticutu, agent FBI, který vede tým v Connecticutu zaměřený na počítačovou kriminalitu. „Nemáme žádné další informace, které bychom mohli sdílet.“
Zdá se, že Maryland a další státy, které oznámily zákaz TikToku, „založily svá rozhodnutí na zpravodajských zprávách a dalších informacích z otevřeného zdroje o Číně obecně, nikoli specifických pro Tik Tok,“ citoval agenta FBI svého analytika.