Zejména dospívající tráví na sociálních sítích hodně času, což se často podepisuje na jejich duševním zdraví. Své o tom ví teenagerka, která otevřeně přiznává, že jí TikTok „vymyl mozek“. Podlehla transgenderovému trendu a podstoupila transformaci. Nyní je z ní opět žena.
Když bylo Ash Eskridgeové třináct let, nebyla pod vlivem alkoholu nebo drog, ale TikToku. Deníku New York Post řekla, že ji tvůrci trendů v populární aplikaci mylně přesvědčili, že je transsexuál. „Viděla jsem na TikToku videa od influencerů, kteří říkali, jak jim transformace zachránila život,“ řekla nyní šestnáctiletá slečna z Missouly v Montaně. Když před několika lety trpěla depresemi, obrátila se právě na virtuální platformu.
Během pandemie koronaviru trávila Ash většinu svého volného času na sociálních sítích, kde se hromadily hashtagy jako #transgender a #trans. Podle studie Pew Research Center z roku 2022 měl TikTok obrovský vliv až na 67 procent dospívajících ve věku 13 až 17 let.
Další studie o jeho vlivu z roku 2021, kterou provedla Shanghai United International School v Číně, zase zjistila, že digitální prostor obsahuje předimenzovaný obsah, který zavádějícím způsobem formuje hodnoty dospívajících.
V prosinci 2022 Centrum pro boj s digitální nenávistí také zjistilo, že algoritmus TikToku zobrazuje dospívajícím během několika minut po vytvoření profilu psychicky a emocionálně škodlivý obsah, například o sebevraždách nebo poruchách příjmu potravy. Eskridgeová tvrdí, že jí tato videa doslova „vymývala mozek“.
„Být transgender je v TikToku rozhodně trend, který začal kolem roku 2020. Všimla jsem si, že nejvíc to postihuje dospívající dívky ve věku 12 až 14 let, protože jsou nejzranitelnější,“ vysvětluje a dodává, že většina trans lidí z její skupiny by s tím asi nesouhlasila.
„Vím, že všechny děti, které jsou také tlačeny k tomu, aby se přidaly k transgenderovému trendu, si musí myslet, že mají stoprocentní pravdu a že to nebylo kvůli TikToku, protože tak jsem se cítila i já. Ale podle mě je na TikToku opravdu možná jedno procento trans teenagerů,“ pokračuje.
Rodiče Sean a Darcy prý pochybují o tom, že jejich dcera byla skutečně transgender. Podporovali však její rozhodnutí žít jako muž. Řekli, že by ji přijali takovou, jaká je, i když neměli pocit, že je to pro ni správná cesta. Ash se však přesto rozhodla pro změnu pohlaví.
Dívka si legálně změnila jméno na Greysen a přijala stereotypní vzhled dospívajícího chlapce. Ostříhala si vlasy nakrátko a začala nosit sportovní kalhoty.
V šestnácti letech začala užívat testosteron, což způsobilo, že se jí změnil hlas a začalo jí růst ochlupení. Místo toho, aby se cítila šťastná, však věděla, že to, co se děje, pro ni není přirozené. Ve skutečnosti jí chybělo, že je dívka. „Bylo to vyčerpávající. Musela jsem si přizpůsobit způsob chůze a mluvení tak, jak to pro mě nebylo přirozené. Nikomu jsem neřekla, že jsem se narodila jako dívka.„
Vše se změnilo, když se jí zdálo, že je dívka. Proto se v dubnu 2023 rozhodla pro detransformaci a s podporou rodičů je opět ženou. Obrácení pohlavní identity se však ukázalo jako obtížná cesta, která narušila řadu jejích blízkých vztahů. Poté, co podstoupila detranzifikaci, ztratila mnoho přátel.
V západních zemích prudce vzrostl počet dětí, které uvádějí, že zažívají genderovou dysforii. Podle výzkumu Williamsova institutu Kalifornské univerzity a Centra pro kontrolu a prevenci nemocí z roku 2022 se počet mladých lidí, kteří se identifikují jako transgender, v USA od roku 2017 téměř zdvojnásobil na zhruba 300 000 osob.
Detransformace obecně není běžná. Nedávný výzkum ukázal, že 86 procent dospělých transsexuálů má pocit, že transformace pro ně byla správným dlouhodobým rozhodnutím. Podle studie Fenway Institute a Massachusettské všeobecné nemocnice si asi 13 procent lidí, kteří prošli transformací, svůj krok v určitém okamžiku rozmyslelo. Většinu z nich k tomu přiměly vnější faktory, například tlak rodiny nebo potíže s hledáním práce.
Od chvíle, kdy Eskridgeová začala žít jako žena, se začala zasazovat o lepší péči o duševní zdraví dospívajících. Vyzvala k možnosti podstoupit změnu pohlaví až po dosažení 18 let. Kromě toho šíří osvětu na TikToku, kde také zveřejnila velmi upřímnou zpověď. Vysvětlila, že po změně pohlaví navštívila pouze jednoho lékaře, který řádně neposoudil její duševní zdraví, než jí dal pokyny ke změně pohlaví.
@ashtyneskridge i support transgender people. i simply was wrong about myself. this is my story. #greenscreen #detrans #detransitioner #detransition #trans #transgender #lgbtq #detransacceptance #gay #bi #fyp ♬ original sound – ash🫶
Tato nešťastná cesta ji zavedla na temnou cestu užívání drog, sebepoškozování a sebevražedných myšlenek. „Předpokládala jsem, že je to proto, že nejsem dost mužný. Ale ve skutečnosti to bylo proto, že jsem vůbec nebyla muž,“ řekla. Nyní přiznává, že se v sobě jednoduše mýlila. „Když jsem podstoupila detranzifikaci, všechny mé psychické problémy zmizely. Jsem šťastná.„