Miliardáře fascinuje novodobý fenomén solárního geoinženýrství. Stovky klimatických vědců však upozorňují, že tento soubor experimentálních metod na ochlazení klimatu není dostatečně prozkoumán a varují před jeho nepředvídatelnými následky. Informovala o tom americká televize CNBC.
Solární geoinženýrství (SRM) označuje soubor spekulativních technologií určených k ochlazení klimatu. Jedna z metod například počítá s rozprašováním oxidu siřičitého do atmosféry, který by odrážel část slunečního záření zpět do kosmu.
Jedná se o simulaci vulkanické aktivity. Může však vést k nečekanému a prudkému ochlazení v některých částech planety. Experti navíc varují před škodlivostí takto vypouštěných aerosolů pro životní prostředí a lidské zdraví.
Billionaires are fascinated by solar geoengineering — but climate scientists are far from convinced https://t.co/8bZvpfYhmE
— CNBC (@CNBC) April 13, 2023
Miliardáři Bill Gates, George Sorose a spoluzakladatel Facebooku Dustin Moskovitz podle televize CNBC vyjádřili o SRM zájem. Řada klimatologů v poslední době označuje tyto techniky za důležité v boji proti oteplování.
V posledních letech volají po urychlení výzkumu SRM, neboť podle nich směřujeme k překročení kritické hranice oteplení o 1,5 stupně Celsia. Stovky vědců však řízení slunečních paprsků spíše děsí.
Nevíme, co to může způsobit
OSN v nedávné zprávě upozornila, že nastal čas zjistit, zda může SRM skutečně v boji proti klimatickým změnám pomoci. Plány na pětiletý výzkum solárního geoinženýrství oznámil v říjnu loňský rok i Bílý dům.
Mnoho klimatologů však varuje před riziky rozvoje těchto metod. V nedávném otevřeném dopise označili normalizaci SRN za důvod k poplachu. Snaha „poručit slunci“ by podle nich mohla mít nečekané a nebezpečné následky.
Že ještě není možné sáhnout po SRM nakonec potvrdil i Program OSN pro životní prostředí (UNEP). Musíme nejprve provést mnoho výzkumů jeho rizik i výhod, než budeme skutečně uvažovat o nasazení těchto technik, uvedla instituce.
Ve zprávě dále označila jako stávající prioritu snížení emisí skleníkových plynů. Jak připomíná CNBC, výzkumníci prosazující solární geoinženýrství jej neschvalují jako globální prioritu v boji proti klimatickým změnám.
Zprávu UNEP podepsalo 60 expertů v oblasti klimatu. Solární geoinženýrství by podle nich mohlo ochladit planetu v relativně krátkém čase. Podle některých názorů jde však spíše o krajní řešení vhodné k užití v beznadějné situaci.