Kombinace klimatických změn, pandemie covidu-19 a špatné bezpečnostní situace dovedla tři miliony Somálců na hranici potravinové nejistoty. Akutní podvýživa hrozí 800.000 dětí do pěti let, varovala Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC).
„Somálsko je teď jedním z nejrizikovějších míst na světě. Tato země je katalogem katastrof,“ uvedl ředitel africké pobočky IFRC Muhammad Mukhír.
Dlouhotrvající sucha, nedostatek vodních zdrojů a úrodné půdy vedou k ozbrojeným konfliktům mezi místními klany a narůstajícím počtům vnitřně vysídlených osob, tedy lidí, kteří opustili svůj domov, ale zůstali ve stejné zemi.
Faduma Alí Muhammadová odešla z rodné vesnice na začátku letošního roku kvůli bojům. Nyní patří k 800.000 lidí, kteří žijí v neoficiálních a stísněných uprchlických táborech v hlavním městě Mogadišo, napsal dnes deník The Guardian. V kempech chybí potraviny, pitná voda i zdravotní péče.
„Přírodní katastrofy související se změnou klimatu, boje a pandemie covidu-19 se spojily v jednu velkou humanitární krizi zasahující miliony lidí. Musíme toto utrpení zastavit, nemůžeme o tom jen mluvit,“ řekl Mukhír.
Somálsko opakovaně sužují sucha, sezónní záplavy a tropické cyklony. Země se také potýkala s nálety pouštních kobylek, jež za sebou nechávají zničenou úrodu a umírající hospodářská zvířata, která se nemají kde pást. Lidé pravidelně přicházejí o živobytí, čelí potravinové nejistotě, podvýživě a nedostatku pitné vody. Až 70 procent Somálců žije v chudobě, přičemž 40 procent z nich čelí chudobě extrémní, uvedla IFRC.
Odborníci očekávají, že pandemie covidu-19, která měla negativní dopady na místní ekonomiku, situaci ještě zhorší.
Mohamedová, která žije v uprchlickém táboře se svými devíti dětmi, to pociťuje na vlastní kůži. Rodina jí pouze jednou denně. „Vydělávali jsme tím, že jsme prali oblečení lidem z města, ale když začala druhá vlna koronavirových nákaz, každý před námi zavřel dveře. Život je teď extrémně těžký, nemáme co jíst,“ popsala.
IFRC shání 8,7 milionů švýcarských franků (206 milionů korun), aby mohla v následujících 18 měsících pomoci nejméně půl milionu lidí.