Sonda InSight společnosti NASA měřila seismické vlny, zatímco sonda Reconnaissance Orbiter posílala snímky dopadu. Dvě sondy na Marsu – jedna na povrchu a druhá na oběžné dráze – zaznamenaly dosud největší dopady meteoritů a krátery. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.
Seismická aktivita na Marsu
Vědci ve čtvrtek v časopise Science uvedli, že seismické vlny, které se loni při vysokorychlostním výbuchu rozlétly tisíce kilometrů napříč Marsem, byly vůbec poprvé zaznamenány v blízkosti povrchu jiné planety a vyhloubily krátery o průměru téměř 150 metrů.
Větší z těchto dvou úderů vyvrhl kusy ledu o velikosti balvanu, což může vědcům pomoci při hledání způsobů, jak by budoucí astronauti mohli využívat přírodní zdroje Marsu.
Přistávací sonda InSight měřila seismické otřesy, zatímco sonda Mars Reconnaissance Orbiter poskytla ohromující snímky vzniklých kráterů, uvedl deník The Guardian.
„Zobrazení kráterů by bylo obrovské už samo o sobě, ale jeho přiřazení k seismickým vlnám bylo bonusem,“ uvedla Liliya Posiolová z Malin Space Science Systems v San Diegu a spoluautorka studie. „Měli jsme obrovské štěstí.“
Working together, two @NASAMars spacecraft —one on the ground and one in orbit—detected a large meteorite that slammed into the Red Planet. The result was confirmed earlier this year: https://t.co/4ofuP8MXId pic.twitter.com/eVMFbBOY7U
— NASA (@NASA) October 27, 2022
Sonda InSight a konec mise
Samostatná studie z minulého měsíce spojila nedávnou sérii menších dopadů marsovských meteoroidů s menšími krátery blíže k sondě InSight, přičemž využila data ze stejného přistávacího a orbitálního modulu.
Pozorování nárazů přicházejí v době, kdy se InSight blíží ke konci své mise kvůli ubývající energii. Její solární panely pokrývají prachové bouře. Sonda InSight přistála na rovníkových pláních Marsu v roce 2018 a od té doby zaznamenala více než 1 300 marsotřesení.
„Bude to srdcervoucí, až konečně ztratíme komunikaci s InSightem,“ řekl Bruce Banerdt z Laboratoře proudového pohonu společnosti NASA, hlavní vědec přistávacího modulu, který se podílel na studiích. „Ale data, která nám poslala, nás jistě zaměstnají na další roky.“
Náraz kamenů
Průměr přilétajících kamenů se pohyboval mezi 5 a 12 metry, uvedla Posiolová. Nárazy zaznamenaly přibližně 4. magnitudu.
Větší z nich dopadl loni v prosinci asi 3 500 km od InSight a vytvořil kráter hluboký zhruba 21 metrů. Kamery sondy na oběžné dráze ukázaly úlomky vymrštěné až do vzdálenosti 40 km od nárazu a také bílé skvrny ledu kolem kráteru, což je nejvíce zmrzlé vody pozorované v těchto oblastech, uvedla Posiolová.