Americké technologické společnosti usilují o energetická aktiva v držení těžařů bitcoinů. Snaží se tak zajistit dostatečné množství elektřiny pro svá rychle rostoucí datová centra umělé inteligence a cloud computingu, upozornily agentura Reuters nebo magazín Time.
Datová centra jsou hnací silou nejrychlejšího růstu poptávky po elektřině v USA od začátku tisíciletí. Skokový nárůst přitom předbíhá rozšiřování rozvodné sítě a nutí obří technologické společnosti jako Amazon nebo Microsoft shánět obrovské množství elektřiny nekonvenčně.
⭐ One Essential Read: Tech companies are pursuing energy assets held by bitcoin miners as they race to secure a shrinking supply of electricity for their expanding AI and cloud computing data centers
— Reuters (@Reuters) August 29, 2024
Boj o elektřinu se týká i energeticky náročného odvětví těžby kryptoměn. Někteří těžaři dosahují obrovských zisků pronájmem nebo prodejem své infrastruktury technologickým firmám, zatímco jiní ztrácejí přístup k elektřině potřebné k udržení činnosti.
„Bitvu o dominanci v oblasti umělé inteligence svádějí největší společnosti s největším kapitálem na světě. Záleží jim na tom, aby vyhrály, jako by na tom závisel jejich život,“ řekl Greg Beard, generální ředitel společnosti Stronghold Digital Mining, která se zabývá těžbou bitcoinů. „Záleží jim na tom, kolik platí za energii? Pravděpodobně ne,“ doplnil dle Reuters.
Boom AI odstartoval revoluci
Generativní modely AI, jako je ChatGPT, se zlepšují díky výpočetní síle center, která zpracovávají obrovské soubory dat s cílem najít vzorce a zlepšit reakce. Výpočetní výkon je však drahý a pro mnoho provozovatelů datových center nebyl po léta výhodnou investicí.
Když se společnost IREN, která provozuje datová centra a těží bitcoiny, před čtyřmi lety zabývala využitím svých prostor pro strojové učení, „z komerčního hlediska prostě nebyl dostatečný objem, aby to mělo smysl,“ prozradil časopisu Time Kent Draper, obchodní ředitel IREN.
Obrovský úspěch ChatGPT od konce roku 2022 nicméně situaci zásadně změnil. Další společnosti zabývající se umělou inteligencí se vrhly na trénování a provozování vlastních modelů v naději, že překonají vlajkovou loď OpenAI. To ovšem vyžaduje ohromné množství energie. Například dotaz ChatGPT spotřebuje desetkrát více energie než standardní dotaz Googlu.
Podíl výpočetních center na spotřebě elektrické energie ještě výrazně poroste
Datová centra by mohla do konce desetiletí spotřebovat až 9 procent veškeré elektřiny vyrobené v USA. To by znamenalo více než zdvojnásobení jejich současné spotřeby, uvedl v květnu Electric Power Research Institute.
Podle Mezinárodní agentury pro energii se v současné době datová centra podílejí na celosvětové spotřebě elektřiny asi z 1−1,3 procenta, zatímco těžba kryptoměn zhruba z 0,4 procenta.
Analytici očekávají, že do konce roku 2027 se 20 procent energetické kapacity těžařů bitcoinů překlopí na umělou inteligenci. V posledním roce se těžaři bitcoinů a majitelé datových center AI stále více přetahují o stejná energetická aktiva a kontrakty, potvrdili pro agenturu Reuters vedoucí pracovníci více než půl tuctu veřejně obchodovaných amerických společností zabývajících se těžbou kryptoměn.
Společnost Marathon Digital Holdings, největší veřejně obchodovaný těžař bitcoinů na světě, byla mezi zájemci, kteří pokukovali po datovém centru na jaderný pohon vlastněném společností Talen Energy v Pensylvánii, sdělily dva zdroje obeznámené se situací.
„Vždy jsme ochotní jednat s každým, kdo chce prodat datové centrum,“ uvedla společnost Marathon, aniž by potvrdila konkrétní zájem o tuto lokalitu. Amazon, jehož tržní kapitalizace je více než 350krát vyšší než ta Marathonu, koupil centrum v rámci transakce ohlášené v březnu. Zajistil si tak dostatek elektřiny, která by stačila na napájení téměř všech domácností v Novém Mexiku.