Moskevský soud poslal v pondělí opozičního aktivistu Vladimira Kara-Murzu do vězení na 25 let, což je nejpřísnější trest svého druhu od ruské invaze na Ukrajinu. Soud kritika Kremlu uznal vinným z vlastizrady a dalších trestných činů. Informovaly o tom agentura Reuters nebo server BBC.
Jednačtyřicetiletý Kara-Murza, opoziční politik, který je držitelem ruského a britského pasu, léta vystupoval proti prezidentu Vladimiru Putinovi. Otec tří dětí lobboval u západních vlád za uvalení sankcí na Rusko a jednotlivé Rusy v souvislosti s porušováním lidských práv a korupcí, připomněla agentura Reuters.
BREAKING: Vladimir Kara-Murza has been jailed for 25 years by a Moscow court.https://t.co/PAiZ4D1jU3
— Sky News (@SkyNews) April 17, 2023
📺 Sky 501, Virgin 602, Freeview 233 and YouTube pic.twitter.com/yaSMUHRTOS
Státní zástupci, kteří pro něj požadovali 25 let vězení, ho obvinili z vlastizrady a diskreditace ruské armády poté, co kritizoval ruskou invazi na Ukrajinu, kterou Moskva označuje jako „speciální vojenskou operaci“.
Kara-Murza je zatím posledním z řady Putinových odpůrců, kteří byli zatčeni nebo nuceni uprchnout z Ruska. Obvinění odmítl a k celému soudnímu procesu se vyjádřil kriticky. „Podepisuji se pod každé slovo, které jsem řekl,“ prohlásil dle BBC minulý týden u soudu. „Nejenže ničeho z toho nelituji, ale jsem na to hrdý,“ dodal.
V rozhovoru pro CNN, který byl odvysílán několik hodin před jeho zatčením, Kara-Murza tvrdil, že Rusko je řízeno „režimem vrahů“. Ve svých projevech také obvinil Moskvu z bombardování civilních cílů na Ukrajině.
Kara-Murza byl zatčen před rokem v Moskvě, původně za neuposlechnutí výzvy policisty
Jakmile se opoziční aktivista ocitl ve vazbě, byla proti němu vznesena závažnější obvinění. Případ byl částečně založen na jeho loňském projevu k americkým politikům. Tehdy uvedl, že Rusko k bombardování obytných oblastí používá kazetovou munici a bombarduje také porodnice a školy, což lze považovat za válečné zločiny.
Tyto činy byly nezávisle zdokumentovány. Ruští vyšetřovatelé tvrzení Kara-Murzy nicméně označili za nepravdivá, neboť podle nich ministerstvo obrany „nepovolilo použití zakázaných prostředků… vedení války“ a trvalo na tom, že cílem nebylo civilní obyvatelstvo Ukrajiny.
„Zločinci mají litovat toho, co udělali. Já jsem naopak ve vězení za své politické názory. Vím také, že přijde den, kdy se temnota nad naší zemí rozptýlí,“ pronesl Kara-Murza ve své závěrečné řeči minulý týden.
Krátce poté, co Rusko loni v únoru vyslalo na Ukrajinu desetitisíce vojáků, zavedlo rozsáhlé válečné cenzurní zákony, které byly použity k umlčení nesouhlasných hlasů napříč společností. Za „diskreditaci“ armády lze v současné době uložit až pětiletý trest odnětí svobody, zatímco za šíření záměrně nepravdivých informací o ní hrozí až patnáctileté vězení.
V letech 2015 a 2017 se zdravotní stav Kara-Murzy náhle zhoršil v důsledku otravy. V obou případech upadl do kómatu, ale nakonec se zotavil. Navzdory podezření, že byl Kara-Murza otráven kvůli svým politickým aktivitám, ruské úřady odmítly zahájit trestní řízení. Upozornila na to mezinárodní investigativní skupina Bellingcat. Podle serveru kritika Kremlu před oběma případy systematicky sledovala ruská FSB.