Severní Korea popravuje lidi za drogy, sdílení jihokorejských médií a náboženské aktivity. Dusí lidská práva a svobody svých občanů, uvedla ve čtvrteční zprávě Jižní Korea. Informovala o tom agentura Reuters, Malaysia Now a další servery.
Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení, které se zabývá mezikorejskými záležitostmi, založilo svou 450stránkovou zprávu na svědectvích shromážděných v letech 2017 až 2022 od více než 500 Severokorejců, kteří uprchli ze své vlasti.
„Zdá se, že právo severokorejských občanů na život je značně ohroženo,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. „Popravy jsou široce prováděny za činy, které neospravedlňují trest smrti. Včetně drogových zločinů, distribuce jihokorejských videí a náboženských a pověrčivých aktivit.“
Seoul says North Korea executes citizens for drugs, South Korean videos https://t.co/k3YBWZsOyh
— South China Morning Post (@SCMPNews) March 30, 2023
Agentura Reuters nemohla nezávisle ověřit zjištění jihokorejské vlády. To je ale v souladu s vyšetřováním OSN a zprávami od nevládních organizací.
Okamžité popravy při pokusu o překročení hranic
Zpráva poskytla podrobnosti o nekontrolovaném porušování práv vedených státem v komunitách, zajateckých táborech a jinde. Včetně veřejných poprav, mučení a svévolného zatýkání. V detenčních zařízeních pravidelně dochází k úmrtím a mučení. Někteří lidé byli po přistižení při pokusu o překročení hranice okamžitě popraveni, uvedlo ministerstvo.
Zpráva přišla v době, kdy se Jižní Korea snaží poukázat na neschopnost svého izolovaného souseda zlepšit životní podmínky obyvatel a zároveň závodit v posílení svého jaderného a raketového arzenálu.
Jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol uvedl, že zpráva by měla lépe informovat mezinárodní společenství o „hrozném“ zneužívání ze strany Severní Koreje. Uvedl také, že Severní Korea si zasloužila „ani jediný cent“ ekonomické pomoci, když sleduje své jaderné ambice.
Odmítnutá pomoc výměnou za jaderné odzbrojení
V srpnu loňského roku jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol předložil „odvážný“ plán pomoci, který by zahrnoval potravinovou, energetickou a infrastrukturní pomoc výměnou za to, že se Sever vzdá svého programu jaderných zbraní. Nabídku podle deníku The Guardian učinil poprvé již v květnu během své inaugurace.
Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, která dohlíží na mezikorejské záležitosti a je blízkou důvěrnicí svého bratra, odmítla nabídku jako „vrchol absurdity“ a zároveň odmítla možnost rozhovorů tváří v tvář.
Přístup konzervativce Yoona je zřetelným odklonem od přístupu jeho liberálního předchůdce Mun Če-ina. Ten čelil kritice za svůj méně otevřený postoj k právům Severní Koreji, když se snažil vybudovat vztah s jejím vůdcem Kim Čong-unem.
Téměř 34 000 Severokorejců se usadilo v Jižní Koreji, ale počet přeběhlíků prudce klesl kvůli přísnější ochraně hranic. V roce 2021 uprostřed lockdownů byl zaznamenán historicky nejnižší počet pouhých 63 osob, poté v roce 2022 67 osob, ukazují údaje ministerstva.