Malé vnější ostrovy Tongy zaznamenaly rozsáhlé škody v důsledku masivní sopečné erupce a následné vlny tsunami. Celá vesnice byla zničena a řada budov zmizela, uvedl v úterý tonžský diplomat, což vyvolalo obavy z možného nárůstu počtu mrtvých a zraněných. Informovala o tom agentura Reuters. Pomoc na místě komplikuje silná vrstva popela na hlavním letišti souostroví, upozornila stanice BBC.
„Lidé propadnou panice, utíkají a zraní se. Možná bude více mrtvých a my se jen modlíme, aby tomu tak nebylo,“ řekl agentuře Reuters tajemník tonžského vyslanectví v Austrálii Curtis Tu´ihalangingie.
Podle jeho slov snímky pořízené průzkumnými lety Novozélandských obranných sil (NZDF) zachycují „alarmující“ scény zničené vesnice na ostrově Mango a chybějící stavení na nedalekém ostrově Atata.
Podle tonžské policie jsou zatím potvrzeny dvě oběti. Vhledem k dosud přerušené komunikaci na ostrovním státě v jižním Tichomoří však skutečný počet mrtvých není jasný.
Australský ministr pro Tichomoří Zed Seselja sdělil, že představitelé Tongy doufají, že se podařilo evakuovat obyvatele z izolovaných, nízko položených ostrovů Ha’apai a dalších vnějších ostrovů, kde jsou podmínky „velmi tvrdé, jak rozumíme, s mnoha domy zničenými tsunami“.
Vlny na některých místech mohly dosahovat výšky 5 až 10 metrů
V sobotu vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai, která Tongu zasypala popelem a napříč Tichým oceánem vyslala vlny tsunami. Tonga se skládá z více než 170 ostrovů roztroušených v oblasti jižního Pacifiku zhruba o velikosti Japonska. Na souostroví žije něco málo přes 100 000 lidí, většina na hlavním ostrově Tongatapu.
Organizace spojených národů již dříve oznámila, že v Ha’apai, kde se nachází ostrůvek Mango, byl vyslán nouzový signál. Tonžské námořnictvo oznámilo, že oblast zasáhly vlny, které měly podle odhadů 5 až 10 metrů, uvedl Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).
Složená fotografii pořízená z letounu P-8A Poseidon, letiště Ha’Aipai, Lifuka, Tonga. Foto: Reuters Ostrova Uiha na fotografii australského královského letectva, Tonga. Foto: Reuters Ostrov O’ua pokrytý sopečným prachem, Tonga. Foto: Reuters Přístav Nuku na ostrově Tongatapu po erupci, Tonga. Foto: Reuters První snímky Tongy z průzkumného letounu Novozélandských obranných sil. Foto: Reuters Domy a stromy na ostrově Nomuka pokryté sopečným popelem, Tonga. Foto: Reuters
Atata a Mango leží zhruba 50 až 70 kilometrů od sopky. Sobotní erupce přitom byla slyšet až na více než 2000 kilometrů vzdáleném Novém Zélandu. „Je velmi znepokojivé vidět, jak se vlna možná převalila přes Atatu z jednoho konce na druhý,“ poznamenal Tu’ihalangingie.
Boj o pitnou vodu
Podle humanitárních organizací je pravděpodobné, že sopečný prach a tsunami kontaminovaly zásoby vody na Tonze. Novozélandská ministryně zahraničí Nanaia Mahuta v úterý prohlásila, že „voda je v této fázi pro Tongu jednou z nejvyšších priorit“.
Popel, který proměnil svěží zelenou krajinu Tongy v blátivě hnědou, musí být odklizen, než budou na místě moci přistát novozélandská letadla. Dráha bude způsobilá k provozu pravděpodobně nejdříve ve středu, informoval server BBC.
Internetová a telefonní komunikace se souostrovím byla přerušena poté, co při erupci došlo k poškození jediného podvodního kabelu, který spojuje Tongu se zbytkem světa. Tonžané žijící v zahraničí netrpělivě čekají na zprávy od příbuzných a blízkých, přičemž dle zpráv BBC může obnovení spojení trvat až dva týdny. Červený kříž uvedl, že dokonce i satelitní telefony, které používá mnoho humanitárních organizací, mají potíže kvůli oblaku popela.