Španělsko plánuje uvalit až stoprocentní daň na hodnotu nemovitostí, které kupují nerezidenti ze zemí mimo EU, například ze Spojeného království. Píše o tom BBC, The Guardian a další servery.
Premiér Pedro Sánchez při oznámení tohoto kroku uvedl, že toto „bezprecedentní“ opatření je nezbytné k řešení bytové nouze v zemi. „Západ stojí před rozhodující výzvou: nestát se společností rozdělenou na dvě třídy. Bohaté majitele domů a chudé nájemníky,“ řekl.
Spain plans 100% tax for homes bought by non-EU residents https://t.co/t40Ll9WGgi
— BBC News (World) (@BBCWorld) January 13, 2025
Cílem tohoto kroku je upřednostnit dostupné domy pro obyvatele, řekl španělský premiér. Obyvatelé zemí mimo EU si ve Španělsku v roce 2023 koupili 27 000 nemovitostí, řekl na ekonomickém fóru v Madridu, ne proto, aby v nich bydleli, ale aby na nich vydělávali. „A to v kontextu krize, v níž se nacházíme, nemůžeme dopustit,“ dodal.
Sánchez neposkytl žádné další podrobnosti o tom, jak bude daň fungovat, ani časový plán pro její předložení ke schválení parlamentu. V něm se jeho vláda často potýká se sháněním dostatečného počtu hlasů pro přijetí zákona.
Jeho úřad popsal navrhované opatření jako způsob, jak omezit nákup domů „cizinci, kteří nejsou rezidenty EU“. „Daňové zatížení, které budou muset v případě nákupu zaplatit, se zvýší až na 100 procent hodnoty nemovitosti. Podobně to funguje v zemích jako je Dánsko a Kanada.“ Návrh bude podle vlády předložen po pečlivém prostudování.
Potenciální kupce návrh znejistil
Potenciální britští kupci pro BBC uvedli, že je návrh přiměl znovu se zamyslet nad koupí ve Španělsku.
Michele Hayes z Manchesteru, která strávila víkend hledáním domu jižně od Alicante, chtěla nemovitost pro návštěvy rodiny a trávení času v důchodu. „Mohli bychom zkusit něco rychle koupit před zavedením daně. Ale nevíme, co se může stát v budoucnu. Prodej by mohl být obtížný, zejména nemovitosti v rekreační turistické oblasti,“ řekla.
Devětapadesátiletá žena uvedla, že chápe problém krize bydlení. Řekla ale, že chce přispět k místní ekonomice. „Kolik pracujících Španělů chce vůbec bydlet v rekreačních domech v těchto turistických oblastech?“ ptá se.
Martin Craven z Londýna uvedl, že se letos poohlížel po koupi ve Španělsku. „Rozhodně bych neuvažoval o tom, že bych se snažil něco rychle koupit před touto daní. Kdo ví, co by ještě mohli vymyslet. Daň se zpětnou platností nebo daň pro stávající majitele,“ řekl 62letý muž. „Místo toho se teď budu poohlížet po Kypru.“
Čtyřiapadesátiletý Julian Hunt ze Surrey řekl, že Španělsko bylo jeho první volbou pro koupi rekreačního domu, ale nyní „vypadá rizikověji“ než jiné země. „Chtěl bych tam být čtyři až šest měsíců v roce. Cestovat, utrácet peníze, kupovat jídlo a pití, platit daně,“ řekl 54letý muž.
Budou i další regulace
Jedná se o jedno z několika plánovaných opatření, která v pondělí oznámil španělský premiér a jejichž cílem je zlepšit dostupnost bydlení v zemi.
Mezi další oznámená opatření patří osvobození od daní pro pronajímatele, kteří poskytují dostupné bydlení, převedení více než 3 000 bytů na nový veřejný bytový subjekt a přísnější regulace a vyšší zdanění turistických bytů.
„Není spravedlivé, aby ti, kteří mají tři, čtyři nebo pět bytů v rámci krátkodobých pronájmů, platili nižší daně než hotely,“ řekl Sánchez.
Jak píše The Guardian, ceny bydlení za posledních deset let vzrostly v celé Evropě o 48 procent a značně převýšily výdaje na domácnost.