Španělský premiér Pedro Sánchez dnes v Pekingu jednal s prezidentem Si Ťin-pchingem. Současná návštěva je pro šéfa španělské vlády už třetí cestu do Číny za poslední dva roky a souvisí se snahou španělské vlády posílit čínské investice v zemi. Nynější cesta probíhá v době globální ekonomické nejistoty způsobené americkou chaotickou celní politikou, napsala dnes agentura AP.
Po setkání s čínským prezidentem Sánchez prohlásil, že obchodní napětí s Čínou by nemělo bránit spolupráci mezi EU a touto asijskou velmocí. „Španělsko a Evropa mají s Čínou značný obchodní deficit, který se musíme snažit napravit, a nesmíme dopustit, aby obchodní napětí bránilo potenciálu růstu vztahů mezi Čínou a EU,“ uvedl pode AFP šéf španělské vlády na tiskové konferenci.
Spain’s prime minister visits China to strengthen ties with Trump’s top tariff target
— News Hub (@NewsHubGlobe) April 11, 2025
🔴 Follow us for 24/7 world news. https://t.co/3APSaWFaFU
MADRID (AP) — Spain’s Prime Minister Pedro Sánchez is visiting China on Friday, his third trip to the countr… https://t.co/ZWZKm2sVEr pic.twitter.com/aROQaJ87Qx
Čínský prezident poznamenal, že jeho země se tlaku nebojí. „V celní válce není vítězů a pokud se někdo postaví proti světu, ocitne se nakonec v sebeizolaci,“ řekl Si Ťin-pching, kterého citovala státní tisková agentura Nová Čína.
Po setkání s čínským prezidentem má španělský premiér diskutovat také s vysokými představiteli několika čínských společností, z nichž mnohé vyrábějí elektrické baterie nebo technologie pro obnovitelnou energii.
Návštěva španělského premiéra přichází ve složitou dobu jak pro Evropu, tak pro Čínu. Celní tarify, které minulý týden oznámil – a poté pozastavil pro většinu států s výjimkou Číny – americký prezident Donald Trump, by mohly znamenat, že Evropská unie bude usilovat o větší objem obchodu s Čínou. Po USA a EU je Čína třetím největším spotřebitelským trhem na světě.
V EU ovšem také sílí obavy, že by Čína mohla evropské státy v důsledku amerických cel zaplavit zlevněným zbožím, což by poškodilo evropské výrobce.
Sánchezova vláda už oznámila, že Španělsko chce své ekonomické vztahy s Čínou rozšířit. „Obchodní válka nikomu neprospěje. Všichni prohrajeme,“ řekl Sánchez po čtvrtečním setkání s vietnamskými představiteli v Hanoji, kde před cestou do Pekingu podepsal obchodní dohody.
Mluvčí španělské vlády Pilar Alegría tento týden řekla, že Sánchezova cesta má „mimořádný význam“ a je příležitostí, jak „diverzifikovat trh“. Trumpovy tarify by totiž mohly postihnout až 80 procent španělského exportu, dodala AP.
Americký ministr financí Scott Bessent v úterý Madrid varoval před vstřícnými kroky vůči Číně a prohlásil, že Španělsko – nebo jakákoli jiná země, která se snaží sblížit s Čínou – si „podřízne krk“, protože čínští výrobci se budou chtít zbavit zboží, které nebudou moci prodat v USA.
„Rozšiřování obchodních vztahů, které máme s jinými zeměmi, včetně tak důležitého partnera, jako je Čína, není proti nikomu,“ řekl ve středu ve Vietnamu španělský ministr zemědělství Luis Planas, který Sáncheze doprovází. „Každý musí hájit své vlastní zájmy,“ dodal Planas.