Španělský soud dnes nařídil odškodnit skupinu lékařů za nedostatečnou ochranu, jakou jim úřady poskytly během první vlny epidemie covidu-19. Lékaři z regionu Valencie si stěžovali například na nedostatek roušek. Nejvyšší odškodnění soud přiznal zdravotníkům, kteří se nakazili koronavirem a museli kvůli tomu do nemocnice. Zástupci regionu se proti rozsudku odvolají.
Lékaři si stěžovali na nedostatečné vybavení ochrannými prostředky během první vlny epidemie od března do května roku 2020. V žalobě tvrdili, že zpočátku jim úřady poskytly jen jednu roušku týdně. Zdravotnická zařízení podle nich držela roušky „pod zámkem“, protože jich byl výrazný nedostatek. Řada lékařů i zdravotních sester se při výkonu povolání pak nakazila.
Soud souhlasil s tvrzením žalobců, že zdravotnické úřady nedokázaly zajistit bezpečnost při výkonu práce, jak jim nařizuje zákon. Soud uznal, že regionální úřady jednaly v rámci svých možností a ve velmi nepříznivých podmínkách. To ale nemůže zcela omluvit nenaplnění pravidel bezpečnosti práce. Selhání úřadů navíc šlo na úkor zdraví zdravotníků a širší veřejnosti.
Na soud se obrátila skupina zhruba 150 lékařů, které zastupovaly odbory. Soud rozhodl o odškodnění podle závažnosti dopadu na zdraví. Nejnižší částku 5000 eur (zhruba 120.000 korun) dostanou lékaři, kteří se nenakazili. Doktoři, kteří se nakazili a skončili v nemocnici, získají největší odškodnění – 49.000 eur (1,2 milionu korun).
Za nedostatek ochranných pomůcek se omluvil šéf regionu Valencie Ximo Puig. Podle něj byl dopad první vlny „zcela nepředvídatelný“.
Rozhodnutí soudu potěšilo šéfa odborové organizace CESM-CV Víctor Pedreru, který patří mezi lékaře, kteří se při první vlně nakazili koronavirem a skončili s komplikacemi v nemocnici. Podle něj dnešní rozsudek „otevírá dveře“ podobným dalším žalobám a povzbudí zdravotníky v jiných částech Španělska, aby se soudili.
První vlna pandemie dopadla na Španělsko velmi tvrdě. V zemi nebyl dostatek roušek a testovacích kapacit. Velmi těžká byla situace v domovech důchodců, kde vypukla řada ohnisek. Podle ministerstva zdravotnictví zemřelo od března do června roku 2020 zhruba 22.000 lidí, statistický úřad ale mluví o zhruba 45.000 úmrtí. Část lidí s příznaky covidu-19 totiž nebylo možné kvůli malým kapacitám otestovat.