Paleontologové na základě hustoty kostí vysvětlili, jak lovil spinosaurus, největší nalezený dinosaurus všech dob. Dlouhou dobu bylo záhadou, zda tento dravec kráčel po souši a lovil ostatní dinosaury, brodil se řekami a jezery jako volavka, nebo se potápěl jako krokodýl a hroch. Podle nové studie měl spinosaurus husté kosti, díky nimž byl uzpůsoben k životu ve vodě, píše Reuters.
Spinosaurus žil na území dnešní Afriky asi před 95 miliony let. Dospělý jedinec byl dlouhý zhruba 15 metrů a vážil asi sedm tun. Byl tedy o něco větší než slavný Tyrannosaurus rex.
Dvojici predátorů proti sobě postavili tvůrci třetího dílu Jurského parku. Již dřívější studie však vysvětlily dlouhodobou záhadu týkající se toho, zda spinosaurus mohl kráčet po souši a lovit ostatní dinosaury.
Stavba spinosaurova těla se od ostatních dinosaurů odlišovala. Tohle obrovské zvíře mělo relativně malou pánev, krátké zadní nohy, ocas připomínající pádlo a dva metry vysoký kostní hřeben připomínající plachtu.
Spinosaurus sice mohl kráčet po souši, pohyboval se však mnohem pomaleji než ve vodě. Dinosaury také podle některých vědců mohl lovit při březích svými dlouhými čelistmi, když se šli napít vody. Sada jeho kuželovitých zubů ale byla vhodná spíše pro lov kluzkých mořských živočichů.
Také nebylo jasné, jakým způsobem spinosaurus lovil. Buď se brodil řekami a jezery a dlouhými čelistmi chytal kořist pod hladinou, nebo ve vodě plaval jako krokodýli či hroši a lovil v ní kořist podobně jako podmořští predátoři.
Debaty jsou u konce
„Myslím, že tohle zvíře je prostě divné. Dnes nežije nic, co by se mu alespoň trochu podobalo,” citoval web agentury Reuters paleontologa Mattea Fabbriho z přírodovědeckého muzea v Chicagu, který studii publikovanou v časopise Nature vedl.
„Moc se mi líbí představa, jak je tohle obrovské, několikatunové zvíře ponořené ve vodě a chytá kořist. Je pozoruhodné, že na zádech mělo obrovský plachtový hřeben, kvůli němuž by pro něj bylo těžké ukrýt se pod vodou. Je to ale mnohem zlověstnější, trochu jako žraločí ploutev, která kouká nad hladinou,” řekl paleontolog z Oxfordské univerzity a spoluautor studie Roger Benson.
Spinosaurus a jeho příbuzný baryonyx měl extrémně husté kosti. Paleontologové chtěli zjistit, nakolik hustota kostí přímo souvisí s životem ve vodě. Shromáždili údaje o 297 žijících i vyhynulých živočiších. Zahrnuli suchozemské, obojživelné a vodní druhy.
Husté kosti měla zvířata dobře přizpůsobená k životu ve vodě, jako jsou velryby, tuleni, hroši, krokodýli, tučňáci a také vyhynulí mořští plazi.
Stejnou úroveň hustoty kostí jako spinosaurus a baryonyx ovšem neměli žádní jiní dinosauři. Tito kolosální dravci tedy byli jedinými dinosaury, kteří dokázali ovládnout vodní svět, došli k závěrům výzkumníci.