V brzkých ranních hodinách odletělo v úterý z Afghánistánu poslední letadlo se spojeneckými vojáky. Na kábulském letišti se shromáždili vůdci Tálibánu a vyhlásili „úplnou nezávislost“. Podle některých zdrojů zněly na letišti, které se v uplynulých dnech stalo i terčem teroristického útoku, výstřely. Informuje o tom BBC a další servery.
„Gratulujeme Afghánistánu. Vítězství patří nám všem,“ prohlásil mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid přímo na letišti. „Chceme mít dobré, diplomatické vztahy s USA i s okolním světem,“ řekl také. Mnoho Afghánců má ovšem z Tálibánu, který se nyní země po dvaceti letech kompletně zmocnil, obavy.
Objevila se videa a fotografie, jak lídři Tálibánu, včetně Mudžáhida, gratulují na letišti ozbrojeným bojovníkům. „Jsme hrdí na vaše oběti. Mnoho jste si vy a vaši vůdci protrpěli, a jen kvůli vaší cti a trpělivosti jsme dnes nezávislí,“ řekl jednotce v plné zbroji Mudžáhid. Nabádal je také, aby byli mírní na afghánské občany. „Buďte na ně opatrní. Tento národ si hodně vytrpěl. Afgháncům náleží láska a soucit. Buďte na ně mírní, jsme jejich služebníci,“ řekl Mudžáhid. Někteří bojovníci při jeho projevu stříleli do vzduchu ze samopalů.
Podle mnohých místních obyvatel se do afghánských ulic společně s Tálibánem vrátil i strach. Je to vidět zejména ve městě Mazár e-Šaríf, pokládaném za kulturní centrum Afghánistánu. Zde se během několika dnů změnila spousta věcí. „Restaurace jsou už otevřené, ale ženy v nich skoro nevidíte. Chybí mi ten obvyklý pohled na mladé lidi, včetně dívek, nalepené na své mobilní telefony,“ řekl BBC Hasan, obyvatel města. I další místní lidé mluví o strachu, který město – dříve doopravdy pulzující životem – zcela ochromil.
Odbornice na práva žen Lina AbiRafeh BBC potvrdila, že ve strachu z Tálibánu žijí nyní především ženy. „Strach a nejistota jsou opravdu znatelné. Lidé se nyní bojí vycházet ven. Ženy, které byly aktivní v oblasti zdravotnictví, by teď měly jít pracovat, ale všechny mají obavy,“ uvedla AbiRafeh.
Podle ní byla v posledních letech v Afghánistánu vidět spousta naděje, která nyní zhasla. „Afghánské ženy poslední dobou nabyly spoustu svobody, mohly ukazovat svůj talent. To vše je nyní v sázce. Nejvíc tím trpí mladé dívky, které opresivní režim Tálibánu vůbec nezažily,“ řekla.
Dochází hotovost
BBC informuje, že v Tálibánu dochází lidem hotovost, kterou si všichni vybírají. Před bankomaty se tvoří dlouhé fronty, někteří lidé čekají celou noc, aby si mohli vybrat něco ze svých úspor. „Lidé začínají být zoufalí. Jeden muž mi řekl, že má obavy, že neví, jak bude teď živit rodinu. Jiná žena se tu rozplakala. Evakuační lety už skončily, ale spousta lidí se stále snaží ze země dostat. Někteří říkají, že primárním důvodem je špatná ekonomická situace v zemi,“ řekl zpravodaj BBC v Afghánistánu Secunder Kermani. Tálibán ještě neoznámil složení nové vlády, podle některých zdrojů se bude snažit v zemi obnovit islámský emirát jako na začátku devadesátých let.
Americká armáda ještě před odletem zničila vojenskou techniku, aby ji Tálibán nemohl používat. Šéf vojenské mise, generál Kenneth McKenzie řekl, že armáda zneškodnila 73 vrtulníků, 70 obrněných vozů a 27 terénních vozů Humvee. „Tyto vrtulníky už nebudou nikdy létat, už je nikdo nebude moci řídit,“ uvedl McKenzie. Tálibán zřejmě zabral mnoho americké vojenské techniky po afghánské armádě.