Bezpečnost klíčové infrastruktury v Baltském moři se zhoršila, což si žádá zvýšenou vojenskou přítomnost v oblasti, usoudili členové Spojených expedičních sil. Obavy vzbudilo poškození finsko-estonského plynovodu a telekomunikačního kabelu mezi Švédskem a Estonskem v říjnu. Informují o tom Euronews a Barron’s.
Desítka evropských států tvořících takzvané Spojené expediční síly (JEF) se v úterý rozhodla aktivovat obrannou doložku. Ta umožňuje nasadit další vojenské prostředky k ochraně podvodní infrastruktury v Baltském moři.
„V srdci regionu bude rozmístěno více námořních a leteckých sil, aby pomohly ochránit klíčovou podvodní infrastrukturu,“ cituje server Euronews společné prohlášení JEF, která tímto krokem reaguje na nedávné incidenty v těchto vodách.
Ten European countries bolster military presence in Baltic Sea https://t.co/u4Nh5k6oXF pic.twitter.com/oAue63Hgf6
— Alaturka News (@alaturkanews) November 29, 2023
„Přibližně dvacet válečných lodí bude rozmístěno v Baltském moři, ale také v severním Atlantiku, aby bylo možné zohlednit bezpečnostní situaci a lépe chránit zásadní podvodní infrastrukturu,“ potvrdil švédský ministr obrany Pål Jonson.
Dodal, že zvýšená vojenská přítomnost v regionu je důležitá, „abychom mohli čelit velice závažné bezpečnostní situaci ve světě a v našem sousedství“, píše týdeník Barron’s. Jonson narážel na ruskou agresi a válku na Ukrajině.
Nedávné incidenty v Baltském moři
Alianci JET tvoří Spojené království, Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Lotyšsko, Litva, Nizozemsko, Norsko a Švédsko. Zaměřuje se na obranu severní Evropy. O posílení bezpečnosti ve vodách Baltského moře jednala už v říjnu.
Hlavním důvodem bylo poškození finsko-estonského plynovodu Balticconnector, které vedlo k úniku plynu. Estonský provozovatel přepravního systému Elering a finský provozovatel Gasrid oznámili asi pětiměsíční opravy.
Vyšetřovatelé nakonec dospěli k závěru, že poškození 77 kilometrů dlouhého plynovodu mezi městem Inkoo a estonským Paldiski způsobila kotva čínské kontejnerové lodi NewNew Polar Bear, která se pod hongkongskou vlajkou pohybovala v jeho blízkosti.
V jeho okolí však krátce před poškozením proplouval i ruský ropný tanker s jaderným pohonem Sevmorput. Obě plavidla se vyskytovala také v blízkosti poškozeného telekomunikačního kabelu mezi Švédskem a Estonskem.
K jeho poškození došlo podle vyšetřování přibližně ve stejnou dobu jako u plynovodu. Oba incidenty vyvolaly obavy o bezpečnost dodávek energie v severní části Evropy. Před rokem vyřadily exploze plynovody Nord Stream 1 a 2.