Spojené království vyrobilo v loňském roce rekordní množství elektřiny větrnými elektrárnami. Ostrovní stát se snaží přejít na obnovitelné zdroje, kvůli energetické krizi však zatím spoléhá i na fosilní paliva, což pobuřuje klimatické aktivisty. Informovala o tom televize BBC a server Canada Today.
Spojené království vyrobilo minulý rok více elektřiny z obnovitelných a jaderných zdrojů v porovnání s fosilními palivy. Ze zelených zdrojů vyrobilo celkem 48,5 procenta elektřiny.
V tomto ohledu převzaly podle BBC iniciativu větrné elektrárny, které vyrobily rekordní množství elektřiny. Za jediný listopadový den vygenerovaly více než 70 procent elektřiny. Každý den přitom dodaly 20 gigawattů, což je dostatečný výkon k zatopení 1700 domů za celý rok. Tento rekord překonaly 30 prosince, když vyrobily 20,918 gigawattu.
Wind generated a record amount of electricity in 2022 https://t.co/6o58W061D6
— BBC News (UK) (@BBCNews) January 6, 2023
Pět měsíců v roce pocházela více než polovina vyrobené elektřiny z takzvaných nulově uhlíkových zdrojů, ať už obnovitelných či jaderných. Plyn a uhlí vygenerovalo v loňském roce celkem 40 procent elektřiny.
Plyn zůstal i minulý rok jejím nejvýznamnějším zdrojem. Británie využívala také uhlí, leč jeho podíl na výrobě elektřiny klesal, napsal server Canada Today. Zatímco v roce 2012 vyrobila Británie uhlím 43 procent elektřiny, loni to bylo jen 1,5 procenta.
Klíčové, ale náročné řešení
Spojené království se snaží přejít na zelenou energii, přičemž v zemi buduje větrné a solární farmy. Energie z obnovitelných zdrojů může vyřešit globální oteplování i energetickou krizi.
Obnovitelné zdroje jsou mnohem levnější a v dlouhodobějším měřítku by měly vést k nižším účtům pro domácnosti. Vědci i OSN označují přechod na zelené zdroje jako klíčový. Efekt globálního oteplování totiž pociťujeme stále intenzivněji.
Projevilo se to hlavně minulý rok, kdy poprvé v historii naměřila Británie přes 40 stupňů Celsia. Extrémní teploty však zasáhly také Evropu a Čínu. V Portugalsku, Německu, Řecku a ve Francii vypukly následkem sucha velké požáry.
Jednu třetinu Pákistánu zase zaplavily neobvykle velké záplavy. Začátkem roku ale také vtrhla ruská invazní vojska na Ukrajinu, což vedlo k energetické krizi a komplikacím v přechodu na obnovitelné zdroje.
Vláda Spojeného království proto loni schválila provoz nového uhelného dolu a těžbu z nových ložisek zemního plynu a ropy v Severním moři. V zemi vypukly nepokoje klimatických aktivistů, a tak se zrodila skupina Just Stop Oil.
Jednotlivé státy, včetně Británie, se snaží přechod na obnovitelné zdroje urychlit. K tomu však nemůže dojít ze dne na den. Proto v odvrácení energetické chudoby pomáhají právě fosilní paliva.