Britští pohraniční úředníci se školí v taktikách, jak obrátit lodě, které ilegálně přepravují migranty, zpět k Francii. Francouzské úřady varují, že by to mohlo ohrozit životy. Mezi zeměmi tak eskaluje napětí, jak se vypořádat s návalem lidí, kteří riskují svůj život při snaze dostat se do země, informovala agentura Reuters a další servery.
Ministryně vnitra Priti Patel se chystá navrátit čluny, na kterých plují k Anglii skrz kanál La Manche migranti, zpět k pobřeží Francie. Ministerstvo vnitra uvedlo v prohlášení, že zaměstnanci pohraničních sil jsou na to školeni. Novou taktiku však nasadí pouze pokud to považují za bezpečné, uvedl ve čtvrtek pro Reuters britský vládní úředník, který nechtěl být jmenován.
Na cestu z Francie do Anglie, přes jednu z nejrušnějších oblastí námořní dopravy, se v letošním roce vydaly stovky malých člunů. Jednalo se o více lodí než obvykle, neboť britská a francouzská vláda omezily jiné možnosti ilegálního vstupu do země. V roce 2021 se tak na lodích skrz kanál vydalo dosud asi 13,5 tisíc lidí, píše The Guardian.
Stále se však jedná o malá čísla v porovnání například s Libanonem či Tureckem, kam putují miliony uprchlíků. I přesto byla imigrace ústředním tématem při rozhodování o vystoupení z Evropské unie v roce 2016.
Mohli by skočit přes palubu, varuje charita
Charitativní organizace uvedly, že by to mohlo být nezákonné. Organizace Channel Rescue sdělila pro agenturu Reuters, že mezinárodní námořní právo stanovuje, že lodě mají povinnost pomáhat těm, kteří jsou v nouzi.
Clare Mosely, zakladatelka charity Care4Calais, pak uvedla, že by plán ohrozil životy migrantů. „Nebudou chtít být posláni zpět. Rozhodně by se mohli pokusit skočit přes palubu,“ řekla.
Mluvčí premiéra Borise Johnsona sdělil, že vláda zkoumá řadu bezpečných a legálních možností, jak lodě zastavit.
Někteří britští politici to označili za neproveditelné. Britský generální prokurátor Michael Ellis nicméně vypracuje právní základ pro hraniční úředníky k zavedení této nové strategie.
Francouzská vláda nesouhlasí
Francouzská vláda ovšem s novou taktikou nesouhlasí. V dopise, jež byl zveřejněn ve středu, uvádí ministr vnitra Gérald Darmanin, že „ochrana lidských životů na moři má přednost před úvahami o státní příslušnosti, postavení a migrační politice“. Varoval také, že by použití takové taktiky mohlo ohrozit spolupráci zemí.
Britské ministerstvo vnitra nicméně uvedlo, že tak učiní a má v úmyslu přesměrovat plavidla s migranty pryč z britských vod. Patel sdělila svému francouzskému protějšku, že zastavit lidi, kteří se z Francie plaví na malých lodích, je její „prioritou číslo jedna“.
Nejedná se o první britský zásah v této otázce. Tento týden Patel také naznačila, že by Británie mohla neposkytnout slíbených zhruba 54 milionů liber, kterými se zavázala pomoci zastavit příliv migrantů.
Francie a Británie se v červenci dohodly na zvýšení počtu policistů a investování do technologií k zastavení přechodů skrz kanál La Manche.
Darmanin řekl, že Británie musí dodržovat jak námořní právo, tak závazky vůči Francii. To zahrnuje i pomoc při financování francouzských námořních hraničních hlídek.