Na nákladní lodi momentálně do Spojeného království míří dodávka zemního plynu z Austrálie. Do země by měla dorazit příští týden 22. srpna. Není obvyklé, aby Austrálie obchodovala s plynem na takovou vzdálenost, Spojené království se však snaží připravit na nadcházející zimu. Obává se totiž narušení dodávek plynu do evropských států ze strany Ruska. Informoval o tom server BBC a Bloomberg.
Austrálie zaslala Spojenému království na nákladní lodi dodávku zemního plynu. Do země by měl zkapalněný plyn dorazit příští týden 22. srpna. Není zvykem, aby Austrálie obchodovala s plynem na takovou vzdálenost. Podobné obchody totiž nejsou ekonomicky výhodné. Současná situace ji však přiměla změnit názor. Spojené království se totiž snaží připravit kvůli trvající válce na Ukrajině na nadcházející zimu. Informoval o tom server BBC.
Samotné Spojené království sice přestalo plyn od Ruska odebírat letos v dubnu, stále je však napojené na evropskou plynárenskou síť. Kontinentální Evropa je pak vůči ruským dodávkám zemního plynu i ropy mnohem zranitelnější. Západní státy proto Rusko obviňují ze zneužívání plynu jako zbraně. V uplynulých týdnech například už omezilo dodávky plynu přes plynovod Nord Stream. Panují tedy obavy, že by kohoutek mohla ruská vláda utáhnout úplně.
Od Ruska pak Spojené království odebíralo zemního plynu jen malé množství. Více než polovinu totiž získává přímo ze Severního moře. Asi třetinu pak odebírá od Norska. Zkapalněný plyn rovněž odkupuje například od Spojených států amerických, Kataru nebo třeba Peru. Spojené království však nemá velké skladovací prostory, a tak většinou přebytečný plyn prodává evropským státům. Exportovat by tedy mohlo i část dodávky plující z Austrálie.
Dodávku plynu z Austrálie někteří environmentalisté kritizují. Vadí jim „převážení fosilních paliv za pomocí fosilních paliv“
Austrálie je ochotná k obchodu přistoupit také proto, že čelí snížené poptávce ze strany Číny. Tamní ekonomika totiž v poslední době zpomaluje kvůli trvající politice „nulového covidu“. Evropské i britské ceny plynu navíc letos oproti asijskému trhu značně vzrostly. K poslednímu podobnému obchodu z asijsko-pacifického regionu pak mělo podle zjištění serveru Bloomberg dojít naposledy v roce 2016. Při cestě z Austrálie do Spojeného království pak musel být náklad přeložen v Malajsii.
You couldn’t make it up . . . and you don’t have to as the UK is set to receive a shipment of Australian gas . Fossil fuel transported using fossil fuel half way round the world . Insane . Just insane . @JustStop_Oil @XRebellionUK https://t.co/e5oz34VQnZ
— Chris Packham (@ChrisGPackham) August 17, 2022
Obchod mezi Austrálií a Spojeným královstvím na sociální síti Twitter ve středu ráno kritizovali někteří ekologové a environmentalisté. Například Chris Packham napsal, že „je šílené převážet fosilní paliva za pomocí fosilních paliv přes půl světa,“. Náklad plynu měl pak vyplout ze severozápadního pobřeží Austrálie. Doplout má do přístavu Isle of Grain východně od Londýna.