Americký ministr zahraničí Antony Blinken při dnešní návštěvě Papuy-Nové Guineje podepsal se souostrovím bezpečnostní dohodu, která mimo jiné usnadní společná vojenská cvičení obou zemí. Informovala o tom agentura Reuters. Papua-Nová Guinea patří ke strategickým státům v tichomořském regionu, kde Spojené státy soupeří o vliv s Čínou.
„Obrannou spolupráci připravily Spojené státy a Papua-Nová Guinea jako rovnocenní a suverénní partneři,“ uvedl Blinken při podpisovém ceremoniálu. „Dohoda rozšíří obranné kapacity Papuy-Nové Guineje, posílí humanitární pomoc a reakci na katastrofy a usnadní společný výcvik sil obou zemí,“ dodal Blinken.
India's Prime Minister Narendra Modi pledged support for the Pacific Islands at a summit in Papua New Guinea, with the US Secretary of State scheduled to also meet Pacific leaders and sign a defense agreement with Papua New Guinea https://t.co/yNPlUwcGyg
— Reuters (@Reuters) May 22, 2023
Obě země podepsaly rovněž námořní dohodu, která umožní americké pobřežní stráži spolupracovat s Papuou-Novou Guinejí při boji proti nelegálnímu rybolovu.
Nejlidnatější, desetimilionový tichomořský ostrovní stát, který se nachází severně od Austrálie, měl původně navštívit americký prezident Joe Biden cestou ze summitu G7 v Japonsku. Cestu ale zrušil kvůli domácí krizi kolem hrozící platební neschopnosti vlády.
Historikové uvádějí, že Papua-Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy hrály klíčovou roli při amerických snahách o osvobození Filipín za druhé světové války. Se Šalamounovými ostrovy loni podepsala bezpečnostní pakt Čína.
Šéf americké diplomacie Blinken se dnes setkal s premiérem Papuy-Nové Guineje Jamesem Marapem a v plánu měl i schůzku s vedoucími představiteli více než desítky dalších tichomořských států, uvedla agentura Reuters. Jednání v metropoli Port Moresby se účastní také indický premiér Naréndra Módí.
Agentura AFP uvedla, že bezpečnostní dohoda USA a Papuy-Nové Guineje umožní americkým silám přístup do přístavů a na letiště tohoto ostrova. „Tato dohoda posílí bezpečnostní spolupráci, bilaterální vztahy… a zvýší stabilitu a bezpečnost v regionu,“ uvedlo podle AFP americké ministerstvo zahraničí.
Podle premiéra Marapeho se na základě dohody v příštích deseti letech zvýší americká vojenská přítomnost na souostroví.
„I když Čína není v tomto dokumentu zmíněna, je důvodem prohlubování vztahů mezi USA a Papuou-Novou Guinejí,“ uvedl Gordon Peake z Amerického mírového institutu.
Několik univerzit na ostrově dnes uspořádalo protesty proti podpisu obranné dohody s USA v obavách, že by pakt mohl vyvolat rozhořčení Číny. Marape nicméně odmítl, že by tento podpis znamenal ukončení spolupráce souostroví s Čínou, která je jeho důležitým obchodním partnerem.