Spojené státy jsou připraveny na prezidentku Kamalu Harris, která bude pracovat pro všechny Američany, uvedl v druhý den demokratického sjezdu v Chicagu bývalý prezident Barack Obama. Vítězství republikánského exprezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách by naopak podle Obamy znamenalo další čtyři roky chaosu, jelikož Trumpovi jde pouze o vlastní zájmy. Obama, který vystoupil po své manželce Michelle, zároveň varoval, že demokraté zatím nemají vyhráno, že souboj bude těsný a že Spojené státy jsou nyní rozdělené, přičemž apeloval na Američany, aby přišli k volbám.
„Kamala Harris je na tuto funkci připravena. Je to člověk, který celý život bojoval za lidi, kteří musejí být vyslyšeni,“ uvedl Obama v noci na dnešek SELČ a poukázal na to, že Harris dlouhodobě bojuje za přístup Američanů k rovným příležitostem, za dostupné zdravotnictví, práva žen na potrat a za rovnost před zákonem, přičemž odkázal na její působení ve funkci viceprezidentky a předchozí boj proti zločinu ve funkci generální prokurátorky Kalifornie. Trumpovi naopak podle Obamy jde pouze o vlastní zájmy, chce zdanit střední třídu a pomoci sobě a svým bohatým přátelům. Republikánského exprezidenta přitom Obama označil za „78letého miliardáře, který si stěžuje jen na své potíže“, používá dětinské nálepkování a šíří konspirační teorie.
'Yes she can:'
— AFP News Agency (@AFP) August 21, 2024
Barack Obama tells fellow Democrats in Chicago that "the torch has been passed" to Kamala Harris and the US is ready for her to become president
"At this moment in our nation's history, she is exactly the right president"https://t.co/62jNtVWTwH pic.twitter.com/XhFi7dU0c2
„Jsme připraveni na prezidentku Kamalu Harris, ne na čtyři roky chaosu,“ uvedl Obama, přičemž demokraty vyzval, aby každý v následujících týdnech „odvedl svůj díl práce“ a otevřel cestu k „budování země, která bude bezpečnější, spravedlivější, rovnoprávnější a svobodnější“ s Harris v čele.
Před bývalým prezidentem z let 2009-2017 vystoupila někdejší první dáma Michelle Obamová. Ta Harris označila za jednoho „nejkvalifikovanějších a nejslušnějších“ uchazečů o prezidentský mandát v dějinách USA a dodala, že viceprezidentka svůj život věnovala službě veřejnosti.
„Donald Trump po léta dělal vše pro to, aby se nás lidé báli, protože se cítil být ohrožen existencí dvou tvrdě pracujících, vysoce vzdělaných a úspěšných lidí, kteří jsou shodou okolností také černoši,“ uvedla Obamová s odkazem na Trumpovy útoky na prezidentský pár v době, kdy Obama byl šéfem Bílého domu. „Kdo mu řekne, že práce, o kterou se teď uchází, je možná jednou z těch černošských?“ dodala Obamová, která se podle průzkumů míní řadí k nejoblíbenějším osobnostem na americké politické scéně. Trump v červnu sklidil kritiku, když při debatě s Bidenem tvrdil, že migranti berou práci černochům a hispáncům, což vyvolalo otázky ohledně toho, co myslel výrazem „černošské a hispánské práce“.
Manžel Harris, právník Doug Emhoff, ve svém vystoupení hovořil o její lásce k rodině, o službě veřejnosti a houževnatosti a o její chopnosti vést. Také poznamenal, že ve čtvrtek, kdy od jejich svatby uplyne deset let, Harris v závěru sjezdu oficiálně přijme nominaci strany do prezidentských voleb. „Kamala Harris pro mě byla přesně tou správnou osobou v důležitém období mého života,“ řekl. „V tomto okamžiku historie našeho národa je přesně tou správnou prezidentkou,“ dodal.
Demokraté před hlavními projevy v druhý večer sjezdu opět potvrdili Harris jako svou prezidentskou kandidátku do listopadových prezidentských voleb. Delegáti ze všech států a amerických teritorií odevzdali své hlasy pro 59letou kandidátku ve slavnostním hlasování za doprovodu hudby, světelných efektů a krátkých projevů zástupců strany. Viceprezidentka Harris již začátkem srpna v on-line hlasování získala hlasy 99 procent ze zhruba 4500 delegátů Demokratické strany.
Jakmile hlasování skončilo, Harris na předvolebním mítinku ve Wisconsinu, na stejném stadionu, kde minulý měsíc přijal republikánskou nominaci do voleb exprezident Trump, voličům vzkázala, že „vytyčí novou cestu kupředu“, která bude znamenat „svobodu, příležitosti, optimismus a naději“.
První večer demokratického sjezdu v Chicagu v pondělí Harris v projevu podpořil prezident Joe Biden. Jedenaosmdesátiletý současný šéf Bílého domu před měsícem svou kampaň ukončil pod tlakem spolustraníků a ihned jako náhradního kandidáta navrhl Harris. Úvod demokratického sjezdu sledovalo podle společnosti Nielsen 20,3 milionu televizních diváků, republikánský nominační sjezd sledovalo minulý měsíc v první večer 18,3 milionu diváků.