Dopady pandemie na světovou ekonomiku pokračují. Společnost Amazon oznámila propuštění asi 18 tisíc pracovníků. Jako důvod uvedla propad poptávky a nejistotu ekonomiky. Zákazníci totiž s koncem pandemie obnovili staré zvyky a nakupují opět i v kamenných obchodech. Jedná se o největší propouštění zaměstnanců v historii firmy. Informoval o tom server BBC a CNN Business.
Firma Amazon se přidá k ostatním technologickým společnostem, které se rozhodly šetřit. Rovněž proto také oznámila, že hodlá zredukovat svoji světovou pracovní sílu asi 1,5 milionu zaměstnanců. Neuvedla prozatím, jakých států nebo oddělení by se propouštění mělo týkat. Dle jejího prohlášení však zahrne i Evropu a dotkne se především obchodů, jako je Amazon Fresh nebo Go. O práci tak přijde na 18 tisíc lidí. O koho přesně se jedná se zaměstnanci dozví dne 18. ledna.
V historii společnosti se pak jedná o dosud nejmasivnější propouštění. Šéf Amazonu Andy Jassy vysvětlil, že důvodem je současná „nejistota ekonomiky“. V posledních letech totiž firma poměrně rapidně nabírala nové pracovníky. Snažila se tím pokrýt rostoucí poptávku po online nákupech, která vznikla společně se světovou pandemií. S jejím koncem se ale zákazníci nyní navrací do kamenných obchodů a Amazon naopak poptávku ztrácí. Informoval o tom server BBC.
BBC News – Amazon to axe 18,000 jobs as it cuts costshttps://t.co/POPxbYHEDD #ukemplaw
— Rebecca McAlees (@RebeccaMcAlees) January 5, 2023
„Nebereme tato rozhodnutí na lehkou váhu a uvědomujeme si, jak moc by mohla ovlivnit životy těch, které zasáhnou,“ okomentoval dále situaci šéf Amazonu. Dodal, že firmy podle něj střídají různé fáze. „Nejsou každý rok v takové, při které by mohly masivně nabírat nové pracovníky,“ vysvětlil. Společnost pak o možném propouštění informovala pracovníky už loni na podzim. Až dosud o něm ovšem nezveřejnila bližší informace.
Kvůli snaze ušetřit přeruší firma Amazon také některé ze svých projektů
Minulý rok přitom akcie firmy podle serveru CNN Business ztratily na hodnotě asi o 50 procent. Současné změny by pak ale společnosti měly podle jejího šéfa „napomoci k dosažení dlouhodobých příležitostí“. Aby firma ušetřila, rozhodla se také pozastavit některé ze svých projektů. Nebude tak už například pokračovat v plánu, který měl zahrnovat donáškovou službu za pomocí robotů. Známý prodejce pak není v současnosti jediný, kdo se snaží snížit náklady.
Kvůli zpomalující se ekonomice k podobnému kroku přistoupila například také společnost Meta vlastnící Facebook a Instagram. Rozhodla se totiž podle serveru The Guardian vyhodit asi 11 tisíc pracovníků, tedy 13 procent své pracovní síly. Loni na podzim se stejně zachoval také nový šéf Twitteru Elon Musk. Počet zaměstnanců totiž zredukoval ze 7 tisíc asi na polovinu. Ve středu také propuštění asi 8 tisíc lidí oznámil tvůrce softwarů Salesforce.