Společnost Meta oznámila, že by mohla z Evropské unie stáhnout své služby jako Facebook nebo Instagram. Reaguje tím na přezkoumávání regulací Evropskou komisí týkajících se ochrany dat evropských uživatelů. Současné smlouvy totiž nejsou podle evropských institucí v souladu s požadavky tamních soudů. Uvedl to server Al Jazeera a CNBC.
Pokud Evropská komise neumožní americkým firmám přenos dat evropských uživatelů přes Atlantik, mohla by společnost Meta evropský trh opustit. Varovala totiž předtím, že by v takovém případě zrušila své služby jako Facebook nebo Instagram.
Společnost, dříve známá jako Facebook, tím reaguje na přezkoumávání současných smluv Evropskou komisí týkajících se přenosu dat do Spojených států amerických. Původní smluvní podmínky známé jako Privacy Shield totiž Evropský soudní dvůr v červenci roku 2020 prohlásil za neplatné.
Dostatečně totiž podle něj neochraňovaly soukromí evropských uživatelů. „Pouze dohoda, která bude plně v souladu s požadavky Evropského soudního dvoru, totiž může zajistit stabilitu a legální jistotu, kterou očekáváme,“ okomentoval situaci pro server Al Jazeera mluvčí Evropské komise.
Dodal rovněž, že vyjednávání s Washingtonem se sice zintenzivnila, vyžadují přesto kvůli své komplexnosti více času. „Usilujeme totiž o dosažení rovnováhy mezi právem na soukromí a národní bezpečností,“ vysvětlil.
Média však upozorňují na to, že odchod společnosti Meta z Evropské unie není velmi pravděpodobný. Pro firmu se totiž jedná o velmi výdělečný trh. „Rozhodně netoužíme potom se z Evropy stáhnout,“ napsala rovněž ve svém čtvrtečním prohlášení společnost.
Dohodu s Evropskou komisí uzavřeme ještě letos, tvrdí společnost Meta
Pokud by Evropská komise rozhodla v neprospěch zahraničních společností, nemohly by nadále posílat, uchovávat, ani zpracovávat data evropských uživatelů na amerických serverech. Společnost Meta však upozorňuje, že bez takového povolení může jen těžko zajistit efektivní zacílení reklam na svých stránkách a aplikacích.
„Pokud bychom nemohli data sdílet napříč regiony, státy i jednotlivými službami, nemohly by naše produkty nadále efektivně fungovat,“ oznámila společnost Meta podle serveru Euronews Next. Firma pak dodala, že by ale k nové dohodě s Evropskou unií měla dospět později v letošním roce.
Původní dohodu anuloval Evropský soudní dvůr poté, co na nedostatečnou ochranu dat poukázal rakouský aktivista Max Schrems. Podle něj totiž americké úřady neochraňovaly evropské uživatele před veřejným sledováním.
Po rozhodnutí z roku 2020 se proto americké společnosti musely spolehnout na posílaní evropských dat přes Atlantik na základě standardních smluvních doložek.
Ty však v současnosti prozkoumává Irská komise pro ochranu dat. Podle ní totiž nejsou ani ony pro ochranu dat dostatečné. Konečné rozhodnutí by komise měla vydat v první polovině letošního roku.