Techničtí giganti Google a Microsoft spotřebovali během roku 2023 každý 24 TWh elektřiny, čímž překonali spotřebu více než 100 zemí. Tato informace vychází z výzkumu, který sdílel Michael Thomas na platformě X.
Podle analýzy Michaela Thomase spotřebovali Google a Microsoft stejné množství energie jako například Ázerbájdžán, jehož HDP činí přibližně 78,7 miliard dolarů. V roce 2023 dosáhly příjmy Googlu 307,4 miliard dolarů a Microsoftu 211,9 miliard dolarů.
Obrovská spotřeba energie těchto společností podtrhuje jejich značný environmentální dopad. Současně také připomíná jejich rozsah a potenciální pozitivní vliv, který mohou mít na vedení udržitelnějších iniciativ, píše server TechRadar.
Last year, Google and Microsoft data centers consumed more electricity than many countries did.
— Michael Thomas (@curious_founder) July 11, 2024
Wild. pic.twitter.com/YZIahr2wYn
Srovnání s energetickou spotřebou států
Island, Ghana, Dominikánská republika a Tunisko spotřebovaly každá 19 TWh, zatímco Jordánsko 20 TWh, což zdůrazňuje ohromný rozsah dvou technologických firem. Libye (25 TWh) a Slovensko (26 TWh) spotřebovaly jen o něco více energie.
Porovnání mezi celými státy a dvěma jednotlivými společnostmi ukazuje kolosální energetické požadavky velkých technologických firem. Spotřeba také poukazuje na environmentální dopady datových center, která se používají k napájení cloudových služeb, včetně úložišť a výpočetní kapacity, stejně jako novou generaci umělé inteligence.
Výzva k udržitelnosti
Významná spotřeba elektřiny těchto společností vyvolává pokračující diskuse o udržitelnosti a adopci obnovitelných zdrojů energie. Google i Microsoft mají závazky k dosažení uhlíkové neutrality nebo dokonce negativní uhlíkové stopy do konce tohoto desetiletí. Investice do čistší energie a energetických úspor již značně vzrostly.
S tržní hodnotou 2,294 bilionů dolarů a 3,372 bilionů dolarů, jsou Google a Microsoft v současnosti čtvrtou a druhou nejhodnotnější společností na světě. S rozsahem svých operací srovnatelným s celými státy jsou nyní pod drobnohledem, zatímco světové ekonomiky pokračují v úsilí o prevenci a zvrácení environmentálních škod.