Všeobecná představa je taková, že olympijské hry lákají turisty z celého světa. Ale není tomu tak, upozornil pro televizi CNBC hlavní analytik ze společnosti OAG John Grant. Turisté se místům jejího konání naopak vyhýbají, což vede ke ztrátám u leteckých dopravců a v sektoru pohostinství. Letní olympijské hry v Paříži jsou navíc pro Francii spíše bolehlavem než úspěchem, doplnil server Arab News.
Odradili turisty k návštěvě Paříže v době olympijských her místní, kterým vadí overturismus? Nebo to byly spíše drahé letenky, hotely, další služby a vstupenky na hry? Podle Granta, který o tom hovořil s CNBC, se turisté místům konání olympiád vyhýbají.
A nejen turisté, ale i mnoho rezidentů bere olympiádu obloukem i přes příznivé prognózy slibující zaručený boom. Očekávání návalu turistů ze všech koutů světa je běžnou chybou při konání olympijských her, řekl Grant.
'Sports tourism' is huge. But the Summer Olympics caused travel to Paris to plummet https://t.co/LBXaEbAEFE
— CNBC (@CNBC) July 28, 2024
Londýn, Atény, Atlanta – všechna města podle něj zaznamenala pokles zájmu turistů. „Nikdy nedosáhnou toho, co očekávají,“ uvedl Grant. Na olympijské hry navíc míří lidé cíleně, nelze však očekávat obecný turistický zájem o dané místo. Právě naopak.
Nezájem ze strany turistů během léta, tedy turistické sezóny, pociťují letečtí dopravci, například Air France nebo Delta Air Lines, jež kvůli olympiádě očekává ztrátu příjmů až 100 milionů dolarů. Podle Granta to není překvapivé.
Bolehlav pro Francii
„Pokud lidé nebudou cestovat na olympiádu, nebudou cestovat do Paříže,“ zmínil generální ředitel Delta Air Lines Ed Bastian. Grant ještě doplnil, že letecké společnosti chtěly olympiády využít a zvýšily ceny letenek.
Nakonec je však nízký zájem přiměl jít s cenami zase dolů. To platí také o pařížských hotelech, které už počátkem července odhadovaly na období olympiády pokles obsazenosti na 60 procent. Cestovní turistika je přitom stále v kurzu.
Grant vysvětlil, že olympijské hry odrazují samy o sobě už tím, že nejsou konkrétním sportovním klání v jedné disciplíně, ale rozsáhlou událostí. „Nelze říct, že nejsou kvalitní (jednotlivá utkání), ale je to prostě příliš obecné,“ uvedl Grant.
Olympiáda je pro Francii spíše bolehlavem, píše server Arab News. Začala sabotáží klíčových železničních tratí, vydatným deštěm při zahajovacím ceremoniálu, kritikou na vystoupení drag queens a antisemitistickými projevy.
Muslimští sportovci s francouzským občanstvím navíc během výkonů nesměli mít hidžáb nebo jinou pokrývku hlavy. To vyvolalo kritiku ze strany lidskoprávních organizací, podle nichž se jedná o diskriminaci na základě náboženství.