V zimě se dny nepříjemně zkrátí. Mnoho z nás tak může chodit běhat nebo jezdit na kole pouze po setmění nebo před úsvitem. Nenechte se odradit a sportujte i v zimě. Jaké vybavení byste si měli pořídit? A jak dostat své vlastní tělo z pohodlí vytopeného bytu? Zde je návod, jak udržet motivaci a sportovat bezpečně i v zimě.
Jak zůstat v teple
Důležité jsou vrstvy: legíny, na ně základní vrstvu, běžeckou nebo cyklistickou bundu a nepromokavou bundu. Lidé často zapomínají vrstvit na nohy a ruce. Pod silnější rukavice a nepromokavé ponožky můžete nosit vnitřní rukavice a merino ponožky.
Jak uvidím a budu viděn?
V noci potřebujte reflexní oblečení. To odráží umělé světlo, jako jsou světlomety aut a pouliční osvětlení. Pokud nechcete investovat do nového oblečení, určitě se vybavte alespoň patřičnými doplňky: reflexními náramky, ledvinkou či batohem a čepicí. Reflexní pásky na zápěstích, kotnících, kolenou a loktech významně snižují riziko kolize s vozidlem. Při jízdě na kole je v ČR zákonný požadavek mít přední bílé světlo, zadní červené světlo a oranžové nebo reflexní odrazky v pletení kol (alespoň jedna na každé straně).
V terénu budou běžci potřebovat čelní svítilnu a horští cyklisté světla na řídítka a helmu. Používejte dobíjecí čelovku a po každém běhu ji nezapomeňte dobít.
Stojí to za to?
Zkuste si představit sportování ve tmě jako jedinečný zážitek, spíše než nutné zlo. Vstupujete do úplně jiného světa, který je obýván sovami, jezevci a ježky. Celý váš svět se zúží na kužel světla před vámi. Je to forma meditace a přináší i mnoho stejných výhod. Koneckonců si můžete vybrat – buď budete hibernovat, nebo se zimě vzepřete.
Jak být v bezpečí
Obvyklou starostí (hlavně u žen) je i otázka osobní bezpečnosti. Existují alarmy, které si řemínkem připevníte na zápěstí a jednoduše aktivujete v případě nouze. Nejjednodušší je ale držet se při běhání v obydlené a dobře osvětlené oblasti. Dále také doporučuji běhat bez sluchátek a čas od času změnit trasu.
Někdo tvrdí, že nervy na pochodu jsou součástí této zkušenosti. Běh v noci lesem může být velice povzbuzující. Slyšíte divné zvuky, vlasy na zátylku se vám ježí a bojujete se svými osobními démony…
Z hlediska bezpečnosti je nejjistější vzít si s sebou na noční běh nebo vyjížďku psa či přítele. Pokud tu možnost nemáte, alespoň vždy někomu sdělte vaši plánovanou trasu a předpokládaný čas návratu. Také si s sebou vezměte telefon.
Obavy ze zranění
Možná si myslíte, že riziko zranění je ve tmě vyšší, ale průzkumy ukazují opak. Běh v noci zapojuje všechny smysly a muskuloskeletární zpětná vazba je intuitivnější. Více cítíte zem pod nohama a vaše tělo reaguje instinktivně. Podvědomě se při běhu mění vaše kadence – zkrátíte krok a máte pocit, že běžíte rychleji.
Pusťte si třeba toto motivační video plné tipů na zimní běhání a sportujte i v zimě!