Srbsko snížilo počet svých vojáků podél hranice s Kosovem na „obvyklou úroveň“, prohlásil dnes náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil Milan Mojsilović podle agentury AFP. Srbsko zvýšilo počet vojáků u hranic s Kosovem v souvislosti s incidentem z 24. září, při němž zemřel kosovský policista a tři srbští útočníci a který opět zostřil vztahy Prištiny s Bělehradem.
„Operační režim jednotek .. v bezpečnostní zóně podél administrativní linie s Kosovem se vrátil k normálu,“ řekl podle AFP generál Mojsilović novinářům v Bělehradě. Dodal, že počet vojáků se tam snížil z 8350 na 4500. Jako administrativní linii označuje srbská vláda hranici Kosova, jehož nezávislost vyhlášenou v roce 2008 Bělehrad neuznává.
Serbia lowers number of troops near Kosovo, army chief of staff says https://t.co/khJPVq4RBp pic.twitter.com/xwwESviGSu
— Reuters (@Reuters) October 2, 2023
Situace v Kosovu se znovu vyostřila poté, co 24. září skupina ozbrojenců zaútočila na hlídku kosovské policie a zabila jednoho policistu, kosovského Albánce. Při následných střetech u kláštera Banjska zemřeli tři srbští útočníci. Vláda v Prištině označila útok na policisty za terorismus a vinu připsala Bělehradu, který to odmítl.
Spojené státy už v pátek uvedly, že se znepokojením sledují posilování srbské armády podél kosovských hranic. Podle kosovské vlády se srbská vojska přiblížila k hranici ze tří směrů. Priština v sobotu vyzvala Bělehrad, aby svou armádu od hranic stáhl. Rovněž NATO v neděli znovu vyzvalo, aby se Bělehrad a Priština co nejrychleji vrátily k dialogu.
Severoatlantická aliance také kvůli nejnovějšímu napětí v Kosovu schválila posílení mezinárodních mírových jednotek KFOR, které tam mají od roku 1999 má zmírňovat napětí mezi většinovými kosovskými Albánci a menšinovými Srby. Tyto jednotky nyní tvoří na 4500 vojáků z 27 zemí, včetně Česka. Nově je má posílit na 600 britských vojáků.
Bělehrad ztratil kontrolu nad Kosovem v roce 1999, když nálety NATO ukončily ozbrojený konflikt v regionu a přinutily ke stažení srbské ozbrojené síly. V roce 2008 vyhlásilo Kosovo nezávislost na Srbsku, které ho ale dál považuje za součást svého území. Kosovo za suverénní stát považuje asi polovina států OSN včetně Česka.