Srbsko uvedlo své bezpečnostní síly na hranici s Kosovem do plné bojové připravenosti. Srbský prezident Aleksandar Vučič nařídil, aby byla přijata všechna opatření na ochranu srbského lidu v Kosovu. Informovalo tom zpravodajství BBC, Al Jazeera a další servery.
Stalo se tak navzdory výzvám Evropské unie a NATO ke zmírnění napětí uprostřed horšících se vztahů Srbska a Kosova.
„Srbský prezident… nařídil srbské armádě, aby byla na nejvyšším stupni bojové připravenosti, tedy na úrovni použití ozbrojené síly,“ uvedl v pondělí pozdě večer srbský ministr obrany Miloš Vučevič. Dodal, že srbský prezident Aleksandar Vučič také nařídil posílení speciálních ozbrojených sil ze stávajících 1500 na 5000, uvádí Al Jazeera.
The #Serbian army and Interior Ministry units have been put on alert, said Defense Minister Milos Vucevic.
— NEXTA (@nexta_tv) December 27, 2022
According to him, „this raises the country to the highest level of action taken by the Serbian Armed Forces to protect the territorial integrity and sovereignty of Serbia“. pic.twitter.com/PTDukaNRkA
Srbský ministr vnitra Bratislav Gašić řekl, že „nařídil plnou bojovou připravenost“ policie a dalších bezpečnostních složek a že budou podle „svého operačního plánu“ umístěny pod velení náčelníka generálního štábu armády.
V prohlášení uvedl, že jednal na příkaz prezidenta Vučiče, aby „byla přijata všechna opatření na ochranu srbského lidu v Kosovu“.
Rozkazy od Vučiče přicházejí poté, co byl v neděli vyslán srbský armádní velitel generál Milan Mojsilovič na hranici s Kosovem. I když není bezprostředně jasné, co nové rozkazy znamenají na hranici, kde jsou srbské jednotky již nějakou dobu v pohotovosti.
Začalo to registračními značkami
Rachot šavlí je hlasitější než kdy jindy a následuje po tvrzeních médií, že Priština připravuje „útok“ na oblasti etnických Srbů na severu Kosova, píše server BBC. Vláda v Prištině se k obviněním nevyjádřila. Už dříve ale obvinila srbského prezidenta Vučiče, že hraje „hry“, aby vyvolal potíže.
Severní Kosovo je zmítáno stupňujícím se napětím od listopadu, kdy stovky etnických srbských pracovníků začleněných do kosovské policie a justiční složky – jako jsou soudci a státní zástupci – odešly z práce na protest proti kontroverznímu rozhodnutí zakázat Srbům žijícím v Kosovu používání registračních značek vydaných v Bělehradě.
Srbsko neuznává deklaraci nezávislosti Kosova z roku 2008. Přetrvávající napětí zůstává potenciálním bodem vzplanutí nového konfliktu.
Střelba poblíž hlídek KFOR
Dříve v pondělí mírové jednotky pod vedením NATO uvedly, že vyšetřují střelecký incident v neklidném severním regionu Kosova. Vyzývaly ke klidu, zatímco nejvyšší srbští vojenští představitelé kontrolovali své jednotky na hranicích v rámci demonstrace bojové připravenosti.
Mírové jednotky KFOR uvedly, že ke střelbě došlo poblíž jedné z jejich hlídek a účastnili se jí neznámí lidé. V prohlášení se uvádí, že nikdo nebyl zraněn. „Je důležité, aby se všichni zúčastnění vyvarovali jakékoli rétoriky nebo akcí, které mohou způsobit napětí a eskalovat situaci,“ uvedly KFOR v prohlášení. „Očekáváme, že se všichni aktéři zdrží provokativních demonstrací síly a budou hledat nejlepší řešení, jak zajistit bezpečnost a ochranu všech komunit.“
Žádosti o intervenci z obou stran
Kosovská vláda požádala jednotky NATO, aby odstranily zátarasy na silnicích, které zde postavili etničtí Srbové na protest proti zatčení bývalého srbského policisty.
Srbsko zase požádalo KFOR, aby rozmístilo až 1000 svých vojáků na Srby obývaném severu Kosova, aby ochránili kosovské Srby před údajným obtěžováním ze strany etnických Albánců, kterých je v zemi většina. Žádosti zatím nebylo vyhověno.
K napětí přispělo i to, že srbskému patriarchovi Porfirije byl v pondělí na hraničním přechodu odepřen vstup do Kosova. Řekl, že by rád předal mírové poselství pro srbské pravoslavné Vánoce, které se slaví 7. ledna.