Srí Lanka projednává od čtvrtka restrukturalizaci státního dluhu a za tímto účelem uzavřela na pět dní banky. To jim podle expertů umožní se připravit na případné divoké reakce trhu po oznámení vlády. Upozornila na to televize BBC a noviny South China Morning Post.
Již ve středu prezident Srí Lanky Ranil Wickremesinghe oznámil, že jeho kabinet schválil strategii restrukturalizace centrální banky. O víkendu bude návrh podle BBC předložen ke schválení parlamentu.
Podle guvernéra centrální banky Nandalala Weerasinghea vláda očekává, že jednání skončí během pětidenních bankovních prázdnin, které začaly ve čtvrtek. Prezident již dříve uklidnil, že restrukturalizace nepovede ke kolapsu bankovního systému.
Sri Lanka: Five-day bank holiday for domestic debt restructuring https://t.co/CJT31zDr96
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 29, 2023
Plán restrukturalizace státního dluhu může podle expertů vést k volatilitě na finančních trzích. „Bankovní prázdniny“ však mají umožnit podle analytiků bankám „absorbovat“ jakékoli možné škody vzniklé tímto procesem.
Jak upozornily noviny South China Morning Post, konečná strategie vlády zatím není jasná, což zvyšuje z dopadů na finanční trhy obavy. Hlavní tíhu ponesou například fondy Employee Provident Fund a Employees Trust Fund.
„Tyto fondy nemají žádnou kapitálovou základnu,“ vysvětlil bývalý náměstek guvernéra srílanské banky W. A. Wijewardena. Weerasinghe ujistil veřejnost o bezpečnosti jejich vkladů a nulovém vlivu na úroky.
Dlouhá cesta z krize
„Nyní jsme se dostali do fáze oznámení optimalizace dluhu,“ řekla hlava jihoasijského státu. „Potřebujeme k tomu nějaký čas a prostor, abychom projednali plán v kabinetu, ve výboru pro finanční dohled v parlamentu, a nakonec mu ho předložili ke schválení.“
Srí Lanka se snaží dostat pod kontrolu největší hospodářskou krizi od získání nezávislosti v roce 1948. Zemi poškodila pandemie nemoci covid-19, rostoucí ceny energií, vysoké životní náklady a populistické snižování daní.
Státu došla zahraniční měna, palivo i léky. Loňský rok tam proto vypukly celonárodní protesty proti vládě bývalého prezidenta Gotabaje Radžapaksy, který byl z krize veřejností obviňován. Nepokoje vedly až k jeho svržení. Srí Lanka se však dostala do platební neschopnosti.
Finanční pomoc ve výši téměř tří miliard dolarů proto poslal zemi s podmínkou restrukturalizace státního dluhu a získání finančních záruk od všech svých hlavních věřitelů Mezinárodní měnový fond (MMF) a pomoc ve výší 700 milionů dolarů přislíbila Světová banka.
Instituce vyčlenila 500 milionů dolarů na podporu rozpočtu státu a 200 milionů dolarů na podporu lépe cílených příjmů a příležitostí k obživě pro chudé a zranitelné. MMF uvolnil pro pomoc Srí Lance asi 330 milionů dolarů v rámci čtyřletého programu.